Ministerstvo životního prostředí přišlo s novou úpravou podmínek v programu Zelená úsporám. Na státní dotace by prý mělo dosáhnout více žadatelů. Nejjednodušší a nejčastější je montáž plastových oken. Firmy v okrese zabývající se touto montáží a výrobou zatím nezaznamenaly zvýšený zájem o své produkty. Někteří tvrdí, že je příliš brzy, jiní, že je s žádostmi spojeno stále dost papírování, a to lidi odrazuje.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko tvrdí, že chce při současné ekonomické krizi vyjít vstříc i menším projektům s nižšími investicemi, jako je například pouze výměna oken.
„Pro žadatele úprava podmínek neznamená žádné komplikace, a to ani pro ty, kteří již žádosti zpracovali. Budeme více investovat do konzultační podpory nejen žadatelů, ale i projektantů, kteří jsou často prvním odborníkem, na kterého se zájemci o zateplení obracejí,“ dodává ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

S tím však ne zcela souhlasí někteří výrobci a montéři oken. „Při montáži plastových oken se zatím nesetkávám s nějakým zvýšeným zájmem o program Zelená úsporám. Zákazníci naříkají, že zjednodušení programu stále přináší mnoho papírování, telefonování a shánění. Pokud jde o větší celky, tam to za nájemníky pravděpodobně vyřizují správci bytových fondů, kteří mají odborníky na podání žádosti o dotaci,“ řekl Jiří Berdych z Kraslic.
Obdobně mluví i další z oslovených firem, Monty servis ze Sokolova. „Zatím jsme nezaznamenali extrémně zvýšenou poptávku po montáži plastových oken. Na nový projekt Ministerstva životního prostředí je patrně ještě brzy. Oficiálně mohou zájemci podávat žádosti až tento týden, tak uvidíme, jaký bude v budoucích měsících zájem,“ uvedla Linda Žáková ze sokolovské firmy.

Případný zájemce musí mít nezbytné energetické ohodnocení domu a vypracován projekt realizace energetických úspor. Navíc objednat okna lze jen u výrobců, kteří mají certifikát.
„Jsme jednou z firem, které jsou přihlášeny v programu Zelená úsporám. Případný zájemce se po schválení dotace může podívat do registru, kde zjistí, zda má firma certifikát, či nikoliv. Poté si dle svých kritérií vybere a osloví jím vybranou,“ řekl zaměstnanec firmy Hilzinger Karel Hruška. Dodal, že zákazníky odrazuje neznalost orientace v problému. „Volají a žádají nás o radu, jak postupovat. Jsme schopni podat jim základní informace. Nelze ale dopodrobna vysvětlovat postup krok po kroku,“ zdůraznil Hruška.

Informační list s podrobnými údaji o úpravách v programu Zelená úsporám najdou lidé na webu Ministerstva životního prostředí, kde jsou i zelené telefonní linky.