„Konečně ulevíme svým bolavým zádům a starým kostem. I když nás to bude něco stát.“ Tak reagují někteří lidé v Kynšperku nad Ohří na zprávu, že tu od prvního června začne fungovat pečovatelská služba. Určená bude pro seniory, zdravotně postižené a rodiny s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Zájemci budou moci požádat o donášku oběda, umytí oken, úklid domácnosti či nechat si vyprat prádlo.

Službu ve městě zavádí obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi. Zázemí má v přízemí objektu v Zámečnické ulici č.p. 501, kde také bydlí kynšperští senioři. Pro ty je zavedení novinky velkým tématem k hovoru. „Já si nějaké služby určitě objednám. Nechám si zřejmě nosit obědy, prát oblečení a mýt okna. Řeknu vám, dříve nám tohle všechno dělali, ale pak to zrušili. Teď jsme rádi, že se to vrací,“ prohlásila penzistka Anna Zrubcová. „Mám nízký příjem, takže si asi nabídku musím ještě pořádně promyslet. Já peníze nazbyt nemám,“ vmísila se do hovoru další důchodkyně. „Ale co povídáš, určitě budeš ráda, když ti někdo přinese těžký nákup,“ kontrovala Zrubcová. Ta si myslí, že službu přivítá mnoho seniorů. „Znám jednu paní, co je ochrnutá na nohy. Jistě bude ráda, že jí někdo vypomůže,“ dodala.

V minulosti pečovatelská služba v Kynšperku fungovala. Město ji převzalo od kraje a nějakou dobu samo provozovalo. „Vzhledem k tomu, že jsme ji neměli personálně naplněnou, jak bychom měli mít, tak jsme nemohli získat registraci. Služba se zde neposkytuje zhruba od loňského roku,“ vysvětlil situaci starosta města René Bolvari. „Já věřím a doufám, že veřejnost bude mít zájem. Už za mnou byla i delegace babiček, které si poskytování těchto služeb přály,“ doplnil starosta.

Nabídku mohou využít nejen lidé z města, ale i jeho okolí. „Smyslem služby je, aby lidé, kteří se nemohou plně postarat sami o sebe, zůstávali co nejdéle tam, kde se cítí nejlépe a kde jsou spokojeni. A to je domov. Naši zaměstnanci budou docházet do domácnosti občanů a pomáhat s úklidem, praním prádla nebo donáškou léků. Nabízíme též rozvoz obědů za přijatelné ceny. Tato pomoc je občany a jejich blízkými hojně vyhledávána,“ sdělila Kateřina Štěpánková z organizace Pomoc v nouzi.