„Město už má k dispozici studii, která komplexně řeší celý prostor pod Bílou vodou. Autoři do návrhu začlenili další místa k stání pro automobily, novou zeleň, mobiliář a vstupní portál. Skatepark v těsné blízkosti současného pumptracku doplní celý areál koncepčně,“ potvrdil mluvčí chodovské radnice Martin Polák.

Radnice podle něho zahájí revitalizaci uvedené lokality v letošním roce, a to zhotovením projektové dokumentace nutné pro stavební povolení. V rozpočtu na ni vyčlenila zhruba 800 tisíc korun.

Akci chce Chodov financovat z takzvané ekomiliardy, která je určena na zahlazení důlních následků. Práce by mohly proběhnout v letech 2023 nebo 2024. První velmi předběžné odhady celkových nákladů počítají s částkou šest až sedm milionů korun.

„Pokud nás meziresortní komise do výběru nezařadí, doporučím záměr do našeho rozpočtu. Jedná se totiž o mimořádně zdařilý projekt,“ poznamenal starosta Chodova Patrik Pizinger.

Bílá voda a její přilehlé okolí patří pro své rekreační a sportovní možnosti k nejvíce využívanému místu v blízkosti Chodova. Kromě přírodního koupaliště s jedinečnou kvalitou vody nabízí napojení na cyklostezky, běžecké trasy, praktické zázemí pro návštěvníky či venkovní posilovací stroje. Město lokalitu upravuje postupně už několik let, přičemž každý rok do její údržby a rozvoje investuje statisíce korun.

Vodní plocha vznikla v rámci rekultivací území postižených těžbou hnědého uhlí. Záměrem bylo využít území jako koupaliště a rekreační zónu pro obyvatele města.

Název Bílá voda získala nádrž podle odstínu vody. Při napouštění byla zakalena do bíla vlivem kaolinových zbytků v půdě. „Bílá voda vrací tomuto koutu původní kouzlo Smolnických rybníků,“ říká jeden z místních pamětníků.