VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náhlá okupace byla šokem

Praha/Sokolovsko - Vzpomínka na okupaci

28.3.2009
SDÍLEJ:

Náhlá okupace byla šokem.Foto: Repro SD

Dne 15. března 2009 tomu bylo 70 let, co byl okupován německou armádou zbytek území Československa. A tak si vzpomínám, jak já jsem tento den prožíval. Učil jsem se tehdy prvým rokem obchodním příručím v malém obchodě koloniálním zbožím na Karlově náměstí v Praze. Můj šéf, majitel tohoto krámku, byl sice židovského původu, ale byl funkcionářem Sokola a českým vlastencem.

A 15. března 1939 jsem jako obvykle otevíral roletu do vstupních dveří krámu a nestačil jsem se divit, když jsem spatřil na pravé straně vozovky stát dlouhou řadu nákladních aut s plachtami, z kterých jsem postřehl německý hovor. Tehdy se ještě v Praze jezdilo vlevo a kolona německých aut byla vlastně v protisměru. A hned první den příjezdu německé armády bylo nařízeno jezdit vpravo.
Jakmile jsem to zjistil, hned jsem spěchal do kanceláře svého šéfa, abych mu tuto skutečnost sdělil. Ten tomu nechtěl věřit, a když se sám přesvědčil, rozhodl, že krám ten den uzavře. Stáhl jsem tedy roletu krámku a šel jsem do Prahy.

A přišel jsem v Praze až na Můstek, kde projížděly z Národní třídy směrem na Václavské náměstí kolony německé armády. Byly to především motorizované jednotky nákladních aut s vojáky, ale i motocyklové jednotky a různá vojenská technika a dělostřelecké jednotky.
Celý průjezd německých vojenských jednotek sledovaly po obou stranách Můstku, ale i Národní třídy a Václavského náměstí davy Pražanů. A já jsem se přemístil do party dělníků z Waltrovky, to byla továrna na osobní auta značky Walter, a byli to zřejmě levicově orientovaní lidé, což jsem poznal, když na projíždějící jednotky zvedali zaťaté pěsti a někteří z nich i hvízdali a projevovali i jinak svůj nesouhlas.

A pamatuji se, že celou skupinu protestujících účastníků někdo fotografoval, což jsem poznal podle záblesků aparátů. Ale jinak jsem po průjezdu německých kolon nezjistil nic mimořádného, náhlá okupace a vstup německé armády na území ČSR byly zřejmě šokem, demonstrovat se začalo až později.

A já jsem až později, po roce 1945, zjistil, že na obrázku demonstrujících waltrováků jsem zachycen i já. Můj šéf nedlouho po okupaci ČSR a zřízení protektorátu měl to štěstí, že se dostal během tří měsíců do USA a tím si zachránil život. Náhoda tomu chtěla, že jsem jej při jeho návštěvě ČSR potkal na veletrhu v Praze. A to v roce 1946.

Já jsem se obchodním příručím nedoučil, během okupace jsem se pokusil dvakrát utéci z Němci okupovaného území a dvakrát se mně to nepodařilo. Dvakrát jsem byl v Německu vězněn, totálně nasazen a nakonec jsem skončil v květnu 1945 jako přímý účastník Pražského květnového povstání.

Jiří John

28.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

Řidička nezvládla průjezd zatáčkou, auto převrátila na střechu.
3

Řidička nezvládla průjezd zatáčkou, auto převrátila na střechu

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Fond má pomoci rodinám handicapovaných dětí

Sokolov – Rodiče nebo pěstouni, kteří pečují o tělesně handicapované dítě, mohou požádat město Sokolov o jednorázový příspěvek na péči.

Lidé dluží nejčastěji za odpady a na nájemném

Chodov – První rok trvání má za sebou městský tříletý projekt s oficiálním názvem Prevence a sanace dluhů obyvatel Chodova ohrožených ztrátou bydlení. Pracovnice odboru sociálních věcí v něm za dvanáct měsíců pracovaly s celkem 22 osobami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení