Město Oloví zruší městskou policii. Dvoučlenná hlídka přestane v ulicích působit od 1. září. Důvodů k ukončení provozu je podle starosty Oloví Lukáše Kričfalušiho hned několik. Tím hlavním, že městská policie v současném personálním obsazení nedokáže pokrýt čtyřiadvacetihodinový provoz. A na další strážníky město jednoduše nemá peníze.

Provoz městské policie stojí olovskou radnici, hospodařící s rozpočtem okolo dvaceti milionů korun ročně, okolo jednoho milionu. Její provoz je nastavený tak, že slouží velitel a jeden strážník společně střídavě ranní, odpolední a noční směny. To je podle vedení obce v některých případech neefektivní. „Aby byla městská policie účinná, potřebovali bychom celodenní provoz. Znamenalo by to však nábor minimálně dalších šesti strážníků, což si ale nemůžeme dovolit. Netvrdím, že městská policie nepracovala, avšak když se slouží takto na směny, nemá městská policie takový efekt," říká Kričfaluši. Pro zrušení městské policie zvedlo ruku sedm z devíti zastupitelů. Hlasování se zdržel bývalý starosta Miroslav Filandr. Proti byla jen zastupitelka Eva Gažáková. Ta však nechtěla své rozhodnutí Deníku komentovat.

Strážníci už dostali od obce dvouměsíční výpověď a odejdou s odstupným. Nabízí se otázka, co bude s výbavou služebny a například i s vozem městské policie. „O věci i vůz už projevily zájem okolní obce," doplnil starosta.

A co na zrušení městské policie říkají obyvatelé Oloví? Někteří jsou pro, další proti. „Osobně se mi líbilo, že strážníci dohlíželi ráno na děti, když chodily do školy. Cítili jsme větší bezpečí. To bylo ale až v poslední době," řekla jedna z obyvatelek města.
Lidé ale zrušení i přivítali. „Ukončení činnosti městské policie je správným krokem. Zřizovala se především proto, aby se zamezilo řádění nepřizpůsobivých. To se ale nedělo a lidé byli spíše peskováni za drobnosti," řekl další z oslovených lidí. Podle vedení obce přihlédli zastupitelé při rozhodování o zrušení i k tomu, že v Oloví podle státní policie neroste kriminalita. To potvrdil i vedoucí kraslických policistů Antonín Panuška.

Městská policie v Oloví řešila za uplynulý rok téměř 70 přestupků v rámci narušení veřejného pořádku. Rozdala také 57 pokut za přestupky v dopravě. Celkem rozdala pokuty za 27 tisíc korun. Zrušením MP ušetří Oloví ročně zhruba milion korun. Ty obec použije zejména na rozjezd investičních akcí. V první řadě půjde o vypracování celé řady projektových dokumentací, např. na vybudování chodníků, komunikací, parkovišť a také dětských sportovišť.