Šek na padesát tisíc korun předala pořadatelka nebývalé benefiční akce Vzdělání na dosah ruky Andrea Štětinová Základní škole v Oloví. Akce se konala o víkendu v tamním kulturním sále. Benefice, kterou v malém městečku bez nároku na honorář podpořili například zpěváci Zbyněk Drda nebo Michael Foret, sklidila nebývalý úspěch. Pořadatelé dokonce kvůli velkému zájmu nemohli do sálu pouštět další příchozí lidi.

Výtěžek, který ještě není konečný, škola použije na vybudování bezbariérových přístupů do školy. „Jsem nadšená úsilím pořadatelky a velkým zájmem lidí,“ pochvalovala si včera ředitelka olovské školy Ivana Pečenková. Jejím cílem je odstranit veškeré bariéry ve škole, aby se tam mohly jezdit učit handicapované děti ze Sokolovska. Celý projekt počítá s investicí 800 tisíc korun. Zahrnuje i vybudování speciálního sociálního zařízení a vybavení jedné učebny. „Sháníme peníze. Obrátíme se na kraj i sponzory. Pokud to nevyjde, pustíme se do odbourávání bariér postupně,“ doplnila.

Sobotní úspěch je podle Andrey Štětinové signálem, aby se na Sokolovsku s podobnými beneficemi pokračovalo. „Musím přiznat, že tolik lidí jsem opravdu nečekala. Chvílemi se mi tajil dech,“ přiznala. Od raného dětství je také handicapovaná. A právě zdravotní postižení ji vedlo k uspořádání benefice. „V řadě institucí mají handicapovaní problémy. My je chceme odbourávat,“ řekla. Velké díky podle jejích slov patří všem účinkujícím, kteří doslova nadchli publikum. Na závěr programu dokonce lidé aplaudovali. „Výborné atmosféře pak napomohl moderátor Jakub Kotek,“ doplnila pořadatelka.

Další benefice se plánuje na jaro, a to opět pod záštitou Jany Flechtnerové, nejznámější české handicapované fotomodelky upoutané na invalidní vozík. „Andrea pořádala takovou akci vůbec poprvé. A podařila se. Překvapila mě tak velká návštěvnost v tak malém městě. Je ale potřeba dál pracovat a bariéry dál odbourávat. Třeba zrovna pro olovský sál, kterému bezbariérový přístup chybí,“ řekla Jana Flechtnerová. Před lety založila občanské sdružení J.A.S. Teď bude chtít rozšířit jeho působnost i na Sokolovsko.