Tisíce milovníků opery pod loketským hradem budou letos ochuzeny o kulturní zážitek. Kvůli nedostatku peněz jim totiž bude nabídnuto pouze jediné vystoupení.
„Návštěvníci se mohou těšit na operu Rusalka. Bohužel se nám podařilo sehnat finance pouze na jedno vystoupení. To se uskuteční 11. července v amfiteátru,“ uvedl producent Jan Ježek. Jubilejní desátý ročník Loketského kulturního léta se tedy v plném rozsahu uskuteční až příští rok. Letošní náhradní program by mohla vyplnit skupina Čechomor se svým hostem Suzane Vega.

Pořadatelská agentura z Plzně si zjišťovala podmínky pořádání koncertu v Lokti a dle starosty města Jaroslava Hlavsy nic nebrání tomu, aby se společné vystoupení 21. července uskutečnilo. Loketští radní už také zažádali na krajském úřadě o příspěvek na tuto letní kulturní akci. Radní v Karlových Varech peníze uvolnili a doporučili zastupitelstvu jejich schválení.

„Požádali jsme kraj o finanční prostředky na kulturu a bylo nám přislíbeno půl milionu korun. Kromě uvedeného Čechomoru chystáme koncertní provedení oper, které nemohou být uvedeny. Konečnou podobu akcí připravovaných na léto by se lidé měli definitivně dočíst v kulturním kalendáři Lokte, který půjde do tisku 6. května,“ řekl starosta.

Jelikož nepůjde o klasické Loketské kulturní léto, dostane festival i jiný název. Jaký, o tom teprve loketští radní rozhodnou. „Chceme, aby jubilejní ročník byl důstojný. Už teď se proto začneme připravovat na příští rok. Akci totiž chceme uspořádat ve velké výpravě. Letos investujeme do amfiteátru další peníze. Udělají se nové šatny a kanalizace,“ dodal Hlavsa.

Pro návštěvníky jsou opery v podhradí pokaždé velkým zážitkem. „Přijíždějí sem lidé z celé republiky a ze zahraničí. Já to pokaždé sleduji, jak jsou všichni nadšení a s údivem sledují děj s historickou kulisou v pozadí – loketským hradem,“ řekl jeden z pravidelných hostů oper.