Páteční představení Prodané nevěsty v amfiteátru pod hradem Loket mělo i přes prvotní náznaky malé účasti úspěch. Vstupenky se nakonec prodávaly jen za poloviční cenu, a tak bylo přírodní divadlo více jak z půlky zaplněné. Sobotní inscenaci Prodané nevěsty, která měla být výjimečná tím, že začne již v 16 hodin, však organizátoři nečekaně zrušili.

"Ředitel Loketského kulturního léta Jan Ježek ho zrušil kvůli špatnému počasí. Když prší, tak by se třeba mohlo stát, že by někdo z účinkujících na pódiu uklouzl,“ říká místní pořadatel Miloš Rybař. Ten má na starost 25 brigádníků, kteří hlídají pronajaté prostory téměř po celém Lokti.
„U školy, u tunelu, u benzinové pumpy, u schodů směrem do amfiteátru, u kapličky, tam všude jsou a zajišťují bezproblémový chod celého představení,“ objasňuje Rybař.

Hlavní úkol brigádníků spočívá především v tom, aby návštěvníky, kteří nemají vstupenku, nepustili do určité lokality. „Hlídáme pod mostem u ohrad s kozami. Nikdo sem nesmí, protože by to narušilo celou atmosféru. Amfiteátr je nasvícený, a kdyby nám někdo prošel, vrhalo by to tam stíny,“ vysvětluje Standa Antoš, jeden z brigádníků. Ten už loketské opery hlídá třetím rokem. Dostal bílé triko, výstražné pásky, a dokonce i mapku s vyznačenými místy, kam lidé nesmějí.

„Letos je to zatím v pohodě. Kámen úrazu je Rusalka, která je samozřejmě nejslavnější a lidé ji chtějí vidět za každou cenu. A bohužel někdy i zadarmo,“ komentuje další brigádník. Podle něj lidé nechápou, že opera je úplně něco jiného než třeba rockový koncert. „Některým zkrátka nevysvětlíte, že musí být klid a že do prostoru ohraničeného červenou páskou je vstup zakázaný,“ dodal brigádník.

„Jezdí sem lidé nejen z celé České republiky, ale také z celého světa. Třeba na páteční Prodané nevěstě byli Němci, Holanďané či Belgičané,“ míní Rybař s tím, že neohleduplné lidi prý nechápe. „Oni si neuvědomují, že kultura se dělá hlavně pro ně. Myslí si, že můžou všechno,“ uvedl organizátor. „Minulý rok jsme se dostávali do křížku hlavně s cyklisty, kteří se právě trasou kolem koz v podhradí chtěli dostat kupříkladu do Mírové ulice. Mnozí nám odsekli, že prý stejně pojedou, ať jim uhneme,“ říká Antoš.

Problémy se však každoročně neřeší jen v okolí opery, nýbrž také třeba u kasy. „Minulý rok byli na Rusalce Rusové, kterým prý byla zima, a tak chtěli vrátit vstupné,“ vzpomíná Miloš Rybař.

K. Šujan