Další česká města, a i ta na Karlovarsku, chtějí zavést vyhlášku, která by omezila pití alkoholických nápojů na veřejnosti. I když v minulosti Ministerstvo vnitra podobné vyhlášky zamítlo, minulý týden dalo konkrétně Ústí nad Labem za pravdu. Je to základní posun.

Tato informace vzbudila ve starostech těch měst, která mají s lidmi holdujícími alkoholu na veřejnosti značné problémy, velké nadšení. Postoj ministerstva vnímají jako precedent, a pokud vypracují vyhlášku v podobném duchu, mají velkou naději, že se takových lidí částečně zbaví.

„Jdeme jednoznačně do toho. Jak jsme se to v pátek dověděli, ihned jsme začali na vyhlášce pracovat a vyžádali jsme si obratem tu ústeckou. Dvacátého března by se tak už měla objevit na jednání zastupitelstva, kde bychom ji měli schválit,“ říká nadšeně starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).
Právě Ostrov totiž má zkušenost s tím, že v minulosti již takovou vyhlášku vydali, ale Ministerstvo vnitra ji následně zamítlo. „Bylo to na konci devadesátých let, ještě za doby, když starostoval Jan Zborník. Ministerstvo ji pozastavilo a následně předalo Ústavnímu soudu, který potvrdil názor ministerstva. Vyhláška měla být v rozporu se Základní listinou práv a svobod,“ vzpomíná starosta.

A jaké lokality Ostrova by byly případně do vyhlášky zařazeny? „Centrum starého i nového města, prostranství kolem Albertu, ale i další místa, kde se scházejí bezdomovci. Právě ti nejčastěji pijí alkohol na veřejnosti,“ dodává Bureš s tím, že vyhláška by se měla týkat i celého historického jádra včetně zámeckého parku.

O vyhlášce naopak zatím neuvažují Karlovy Vary. „Alkohol není třeba řešit plošně vyhláškou. Nevhodné chování a projevy v opilosti řešíme v přestupkovém řízení. Lokalit, kde by takových opatření bylo akutně třeba, existuje hned několik. Pro zasahující strážníky se však vždy jedná o ,,notoricky známé tváře“ z řad neadaptibilních spoluobčanů, u kterých ani pokuta či jakékoliv opatření anebo potenciální vyhláška nemají kýžený efekt,“ vysvětluje mluvčí radnice Lukáš Pokorný.