Kostel svatého Vavřince prošel v letošním roce velkými rekonstrukcemi, které se blíží ke konci. Město Chodov má tento svatostánek v nájmu, a proto se rozhodlo ho zrekonstruovat. Mimo to se v Chodově pořádá i veřejná sbírka, která poslouží k opravě kostelního zvonu.

Až do letošního roku se v kostele svatého Vavřince uplatňoval až sto let starý systém, který byl do kostela nainstalován v padesátých letech minulého století. V této době se tehdejší farář Wenzl Möckl mimo jiné rozhodl kostel i moderně osvětlit a osadit elektrickými svítidly. Od té doby až do tohoto roku tak návštěvníci mohli v kostele vidět ještě tehdejší elektroinstalaci. Jediná větší rekonstrukce proběhla v sedmdesátých letech, kdy elektroinstalaci svépomocí zařizoval Ladislav Škrňa, tehdejší administrátor kostela svatého Vavřince. Proto se město Chodov rozhodlo kostel v letošním roce zrekonstruovat. Kostelu tak nově přibylo nejen zabezpečení, ale také se kompletně vyměnila elektroinstalace a nově se nainstalovalo ozvučení i osvětlení. To se dokončilo již v neděli, kdy se do kostela nově nainstalovaly lustry. Kostel by tak v současné době měl být nejen chráněn před zloději, ale také by měl upozornit na případný požár.

„Rekonstrukce kostela by měla skončit v nejbližších dnech, tak aby mohl již ve druhé polovině prosince sloužit k bohoslužbám, návštěvám a samozřejmě i k tradiční půlnoční mši svaté. Ta by se měla uskutečnit v kostele svatého Vavřince na Štědrý den od 22 hodin a je pro mnoho rodin nedílnou součástí Štědrého večera," říká Martin Polák, mluvčí města Chodova.

Nově zrekonstruovaný kostel svatého Vavřince se ukáže již v neděli 20. prosince od 10 hodin, kdy proběhne benedikce kostela svatého Vavřince po rekonstrukci. Mimo jiné přijede kostelu také požehnat plzeňský biskup František Radovský.

Dokončením rekonstrukce interiéru kostela však renovace nekončí. Koncem května letošního roku odstartovala veřejná sbírka, která by měla posloužit k opravám kostelního zvonu a bude probíhat až do 30. listopadu roku 2017. Prvotní odhad částky potřebné k opravě zvonu kostela svatého Vavřince se pohybuje kolem 200 tisíc korun. Na kontě veřejné sbírky je v současné době 73 tisíc korun. Do veřejné sbírky nepřispívají pouze zdejší obyvatelé. Pokud se vybere z veřejné sbírky konečná částka 200 tisíc korun, bude město Chodov plánovat další kroky, které poslouží k opravě kostelního zvonu.

„Do sbírky nám přispěla seniorka z Karlových Varů částkou 500 korun. Odeslala částku v obálce přímo panu starostovi a celou věc odůvodnila v dopisu tak, že žila přes 50 let v Chodově," dodává Martin Polák.

Autor: Sandra Kubíčková