Studentská alej a její okolí bude v budoucnu krásné místo. Ořechů bude pětadvacet a každý bude připomínat naše základní, mateřské či uměleckou školu ve městě, kam chodí děti. Ty chodí i do DDM a knihovny, takže i ony budou mít svůj strom. Nezapomínáme ani na partnerská města v Německu Saafeld a Schwandorf. Takzvaně přiznáme i mlatovou cestu v místě, kudy si už dnes lidé vyšlapali cestičku. Místo doplní i lavičky," říká místostarosta Sokolova Jan Picka.

Na začátku a na konci aleje budou stát cedule s informacemi o tom, komu jaký strom patří. Každý z nich bude navíc opatřen cedulkou s QR kódem, který si lidé budou moci načíst na svůj mobilní telefon. Tím zjistí nejen komu je strom věnován, ale zároveň se dostanou na webové stránky dané instituce. Na jaře bude alej doplněna ještě o tři lavičky. „Do listopadu pracovníci společnosti Sokolovských technických služeb vykopou díry pro výsadbu stromů, které se poté zasypou zeminou. Tento proces může být pro někoho zavádějící, ale je důležité pochopit, že je nutné nechat hlínu, před výsadbou stromů, takzvaně sednout,“ vysvětluje Picka.

Padesát let starý most přes dálnici D6 půjde k zemi. Řidiče čekají omezení
Padesát let starý most přes dálnici D6 půjde k zemi. Řidiče čekají omezení

Na louce už je v současné době stromokruh. U každého znamení je cedulka se jmény sokolovských dětí narozených v covidovém roce. Borísek, Matýsek, Anička, Mia, Nelinka, Julinka, Honzík a mnoho dalších dětských jmen ozdobilo stromokruh. Jsou tam jména 212 sokolovských dětí, které se v narodily v roce 2020. Každé z nich je vyryto u znamení, ve kterém přišly na svět. Zároveň je u znamení zvěrokruhu vysazen strom, který k němu patří. Původně bylo v plánu vysadit každému novorozenci strom, ale na podobnou alej není v Sokolově místo. Do stromokruhu byly vybrány odolné dřeviny, každý strom je jiný. Tvoří ho ořech, hrušeň, habr, bříza, javor, jasan, akát, jilm, kaštan, jabloň, švestka a lípa. Ve spolupráci s botanikem Petrem Krásou Sokolov vybral pro každé znamení strom, který ho vystihuje. Jména u stromů mají připomínat sokolovským dětem, kde mají své kořeny.

„Alej je věnovaná starším dětem, žákům a studentům, aby jim připomínala, že tady v Sokolově mají své kořeny. A až půjdou za deset dvacet let okolo, třeba si vzpomenou na dobu, kdy byli ještě dětmi nebo studenty a stromy sázeli,“ uzavírá místostarosta Picka.

Sokolov se snaží zlepšit bezpečnost na vlakovém nádraží a jeho okolí
Sokolov se snaží zlepšit bezpečnost na vlakovém nádraží a jeho okolí