Autorkou knížky je Petra Šetele, která o pomoci druhým ví opravdu hodně, na začátku roku začal fungovat její Nadační fond Štěpánka, který myšlenka knížky podporuje. Společně s publikací vychází i mluvená podoba na CD.

Napsat knížku pro děti byl vždycky Petřin sen, tak sedla a začala psát.

„Neumím plánovat. Věděla jsem, že chci napsat knížku, tak jsem psala a najednou mi z toho vyšla knížka o pomáhání,“ říká autorka.

Petra Šetele a její knižní prvotina. A prý nebude poslední.Zdroj: Archiv Petry Šetele

Děti s rodiči se tak mohou začíst do 10 jednoduchých příběhů a každý má nějaké poslání, myšlenku. „Za každou kapitolou je potom úkolníček, který souvisí s tím, co je v příběhu. A každý z nich má i svou ilustraci, která je v úkolníčku černobílá a slouží zároveň jako omalovánka,“ popsala Petra. Do knížky se tedy dá psát i kreslit. Cílem je, aby se nad ní sešli s dětmi dospělí a tvořili a četli společně.

Ilustrace v celé knížce jsou z dílny Kataríny Vronkové. „Katarínu jsem objevila na instagramu a moc se mi její obrázky líbily. Kuriózní na tom je, že je až ze Slovenska a doteď jsme spolu komunikovaly jen přes sociální sítě. Tak snad bude moct přijet na křest,“ s úsměvem podotkla.

Knížka Jak se Oříšek naučil pomáhat má i mluvenou podobu na CD, které čtenáři zakoupí společně s ní. O tu se postaral starosta Sokolova Jan Picka, který Petru Šetele ve vydání knížky všestranně podpořil a namluvením cédéčka si tak trochu splnil i svůj sen. „Knížka se mi natolik zalíbila, že jsem se domluvil s kamarádem a načetl ji,“ potvrdil Jan Picka. Jeho dcery zároveň byly prvními, kdo mohl autorce jednotlivé příběhy posoudit.

Centrální dětské hřiště na sokolovském sídlišti Vítězná.
Dětské hřiště vadí starším lidem. Mladí ho naopak vítají

„Zkoušel jsem to na holkách, když jsme někam jeli, tak byly první, kdo to poslouchal. A zafungovalo to úplně perfektně. Třeba řekly: Hele, teď jsme pozdravily nějakou starší paní a pozdravily jsme ji proto, že Oříšek to tak udělal. Nebo hned začaly diskutovat o tom, že ve třídě mají taky někoho, kdo je něčím zvláštní, ale že je to vlastně v pořádku,“ ocenil Picka, jak působí příběhy o pomáhání na samotné děti.

Splnit si sen a začít psát přišlo, jak říká Petra, jak blesk z čistého nebe. Když se ale do něčeho pustí, jde si za tím, ať se děje, co se děje. Jak připouští, není jednoduché knížku pro děti napsat. Zpočátku psala příliš složitě, bylo třeba naladit se na dětský slovník, tak aby obsah byl srozumitelný a co nejjednodušší na pochopení. A už vůbec není jednoduché knížku vydat. Projekt na Hithit nevyšel, obeslala několik nakladatelství, i to nakonec ztroskotalo.

„Založila jsem tedy projekt na startovači, sehnala pár sponzorů, pan starosta zorganizoval fotbalové utkání pro knížku, takže nakonec v nákladu 500 kusů vyšla,“ nadšeně konstatovala Petra.

Část nákladu putovala do škol a školek. K sehnání je knížka přímo u autorky přes FB profily MendŠ a Jak se Oříšek naučil pomáhat.

Cvičení probíhalo na Základní škole J.A.Komenského v Chodově.
Hasiči zachraňovali uvězněnou skupinku dětí. Naštěstí cvičně