Osobností města Sokolov za rok 2008 byl v úterý v podvečer vyhlášen Jaroslav Jiskra. Slavnostní vyhlášení se konalo v místním klášteře sv. Antonína Paduánského. Při ceremoniálu si ocenění převzalo dalších deset osobností v kategoriích sportu, kultury a školství.

Jaroslav Jiskra je uznávaný odborník na báňskou stavbu, spisovatel a publicista. Je autorem pětadvaceti knih, publikací, učebnic. Jeho chloubou jsou skripta pro vysoké školy. Vydal stovky odborných článků, jeho přednášky využívají mnozí odborníci, ale i studenti. Jak sám sdělil při předávání cen, rád pomáhá studentům s jejich pracemi. „Mohou za mnou kdykoliv přijít,“ řekl. Vítězstvím v anketě byl očividně překvapen. „Jsem sokolovský patriot a ocenění mě potěšilo a zároveň zaskočilo. Nečekal jsem to. Jsem opravdu naměkko,“ pokračoval. Sám ocenil práci sokolovských radních při pořádání takovýchto akcí. „Mají smysl. Líbí se mi ochota lidí, kteří je pořádají. Příští rok chci navrhnout právě kolektiv radních na jednu z cen.“

Vyvrcholení úterního večera předcházelo předání cen v deseti kategoriích. Jednalo se o jednotlivce, kolektivy, juniory i veterány. Byli oceněni plavkyně Sarah Kastlová, mladší basketbalové dorostenky BCM Sokolov, běžkyně Ivana Sekyrová, družstvo vzpěračů TJ Baník Sokolov, vzpěračský veterán Miroslav Kubinec, cvičitelka Libuše Nosková, tanečník Jan Onder, spisovatelka a výtvarnice Lisa Gaman, ředitel gymnázia Milan Hric a student gymnázia Václav Waloschka.

Večer moderoval Jan Picka. Vystoupila například taneční skupina Mirákl.

(roc)