„Jedou, podívejte se, už jedou!“ volaly v neděli odpoledne nedočkavé děti, které na náměstí v Kraslicích vyhlížely konvoj historických vojenských vozidel. Do města totiž zavítala Jízda osvobození 1945 – 2010. Ta měla připomenout výročí konce druhé světové války v celé oblasti. A to i za hranicemi. Convoy of Liberty tak lidé například vítali i v sousedním německém Klingenthalu.

Spanilá jízda si stanovila trasu se zastávkami na pamětních místech bývalých poboček koncentračního tábora Flossenbürg. A jedna z nich byla právě i v Kraslicích. „Od Plavna až sem bylo celkem pět poboček. V nich se vyráběly díly pro messerchmidt a stíhače tanků,“ připomenul historii jeden z organizátorů akce, Pavel Marc z Klubu třetí armády Plzeň.

Současně zmínil, že americká armáda, konkrétně 97. pěší divize, přišla přes Německo a její část se zastavila až v Kraslicích.
„Čtyři dny jsme jeli po stopách této jednotky. Co se týče Saska, tak tam jsme byli velice mile překvapeni, jak lidé reagovali. Bohužel až na pár nacistických hlupáků, kteří na sebe upozorňovali transparenty a vyřváváním. Asi nemají co dělat,“ řekl s nadhledem Marc. „Hodně nás potěšila vstřícnost lidí, již nás vítali. A to i starých lidí, kteří si ten konec války pamatují,“ doplnil.

Příjezd kolony zaujal nejen Kraslické, ale i obyvatele okolních obcí. „Mě tahle historie hodně zajímá. Také vím, že tady v Kraslicích byly uvězněné ženy a musely dost tvrdě pracovat. Některé oběti války tu jsou dokonce pochované na hřbitově,“ řekla Sonja H. z Bublavy.

Méně rušno už však bylo na předměstí Kraslic u pamětní desky připomínající Arbeitslager Graslitz. Tady účastníci Jízdy osvobození, pamětníci a zástupce města položili květiny.
„Důsledky války je zapotřebí stále připomínat. A to i v našem městě, aby občané věděli, co se tu dělo,“ reagoval po pietním aktu starosta Kraslic Zdeněk Brantl. „Květiny se zde kladou každý rok. Myslím si, že je to dobře. Na válečnou historii by se totiž zapomínat nemělo,“ podotkl jeden z obyvatel Kraslic Jaroslav Dludko.