Nepříjemné pocity stále mají lidé z otřesů země, které se od minulého týdne ozvaly na Sokolovsku a Chebsku. Ačkoli někteří hovoří o tom, že si na opakující se záchvěvy už zvykli, jsou i tací, již žijí celé dny ve strachu. „Opravdu se bojím a pořád na to myslím. Zvláště pak před spaním, to už totiž vím, že mě v noci vzbudí rána a strašlivé dunění. Vždycky se hrozně leknu a udělá se mi špatně,“ prozradila své pocity obyvatelka Kraslic, která si nepřála zveřejnit své jméno.

„Vůbec si nedokážu představit, co by se dělo, kdyby to zemětřesení udeřilo s ještě větší razancí. Myslíte si, že by nám někdo dokázal pomoci? Teď mají všichni plnou hlavu voleb, ale aby ve městech narychlo uspořádali nějaké besedy s odborníky, kteří by nás uklidnili, to ne,“ dodala v rozrušení.

Nervozita panuje i na Chebsku. „Na vlastní kůži jsem zemětřesení zažil poprvé v neděli dopoledne. Byl jsem zrovna v trafice v Dolním Žandově,“ popsal své zkušenosti se zemětřesením Miroslav Landa z Líšťan. „Celá trafika, která je vybudovaná ze staré autobusové zastávky, se třásla a skřípala. Bylo to hrozné. Všichni jsme byli úplně bledí. Není to zážitek, který bych chtěl zažít znovu,“ dodal mladík.

Z otřesů země má většina lidí největší strach v nočních hodinách. „Poprvé mne zemětřesení probudilo v pátek po půlnoci, pak ve 2.30 a 5.22 hodin. Další otřesy přišly okolo sedmé a po desáté hodině,“ uvedla v diskusi paní Anna z Ašska. „Není to nic příjemného, když cinká nádobí, skleničky, vibruje sklo v sekretáři. Nejdříve je slyšet hluk, jako by projížděl náklaďák, pak se to pod vámi zhoupne, chvilku hýbe a pomalinku jako by ten hluk odcházel do dáli a je konec. Už jsem to zažila v roce 1985, pocity byly stejné,“ dodala.

„Bojím se každé noci. Mám strach z každého bouchnutí. Vyděsí mne skoro každé auto, které kolem našeho domu projede trochu rychleji. Jak slyším nějaký neobvyklý hluk, jsem strachy bez sebe,“ řekla chebská seniorka Anna Mašková.

Lidé, kteří do regionů zavítají ze vzdálenějších koutů republiky, se doslova nestačí divit, jak je zde zemětřesení intenzivní. „Poměrně slušné seismologické otřesy jsem zaznamenal v neděli v 9.45 hodin. To jsem byl zrovna na návštěvě u svých rodičů v Sokolově. Řeknu vám, nic příjemného to nebylo, když se vám po křeslem hýbe barák,“ uvedl Miroslav Suchý z Prahy. „Zvukové efekty, které lidé často při zemětřesných rojích slyší, jsou způsobeny tím, že seismické vlny dosáhnou slyšitelné frekvence. To se poté projevuje jako hřmění nebo dunění,“ vysvětlil tajemné hučení seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Přestože poslední velké otřesy postihly region před třiadvaceti lety, lidé mají stále tehdejší zemětřesení v paměti. „Tenkrát v pětaosmdesátém jsem měla dvě malé děti a manžela na montáži. Na vše jsem byla sama. Chudáci děti spaly pomalu v teplácích, batohy připravené u dveří. Ano, mám strach i dnes,“ přiznala paní Anna. Ujišťování, že velké nebezpečí nehrozí, příliš nevěří.Už od rána občané na Chebsku nehovoří o ničem jiném , než o včerejším večerním zemětřesení. Prý bylo poprvé nejmarkantnější. Otřásaly se i skleničky v poličkách a vitríny obchodů. Podle zatím dostupných údajů mělo sílu 4,1 Richterovy stupnice.

Včera krátce po 21. hodině pocítili obyvatelé kraje další ze série otřesů, jejichž epicentrum leží pod Novým Kostelem na Chebsku. Dvou- až třívteřinové zemětřesení bylo provázené hukotem a duněním. Citelné bylo i v Lokti, Sokolově, Kraslicícha v Karlových Varech. Večerní otřesy byly podobně intenzivní jako ty, ke kterým došlo v neděli dopoledne. Nedělní zemětřesení dosáhlo síly přibližně 4 stupňů Richterovy stupnice.

Nikdy jsem ještě letošní zemětřesení necítila,“ pověděla devětaosmdesátiletá Marie z Chebu. Včera v devět hodin večer jsem otřes poprvé pocítila. Celá postel se se mnou úplně zatřásla. Hned mě napadlo, že to bylo zemětřesení.“

Tentokrát to zatřáslo pořádně,“ vylíčila svůj pocit Jana Malá z Chebu. Doma máme plovoucí podlahu a ta úplně zaduněla a skleničky zařinčely. Zajímalo by mě, jak dlouho budou otřesy ještě trvat,“ dodala.

Více k tématu ve středečním vydání Sokolovského deníku.