Otřesy půdy zasáhly v noci a dopoledne celé Chebsko. Zemětřesení bylo tentokrát mnohem silnější než ve středu. Otřesy a dunění zaznamenala spousta lidí.

Země se chvěla nejen v Novém Kostele a jeho okolí, ale také v Dolním Žandově vzdáleném zhruba patnáct kilometrů nebo v Kraslicích na Sokolovsku. Pohyby země byly znát i na Tachovsku nebo v Praze.

Zemětřesení se okamžitě stalo tématem číslo jedna většiny hovorů.
„Já sám jsem si v noci ničeho nevšiml. Před půl šestou ráno mne ale vzbudili osmáci degu, které chovají mé děti. Byli strašně neklidní. Podle manželky takhle vyváděli celou noc,“ uvedl Vladimír Kudrna z Františkových Lázní. „V noci jsem se vzbudil. Necítil jsem otřesy, ale zaslechl jsem zvláštní dunění,“ řekl Vladimír Hána z Chebu.

Zaregistroval až ranní otřesy. „Před půl šestou jsem poprvé v životě zažil zemětřesení na vlastní kůži. Těch minulých jsem si nikdy nevšiml. Má první myšlenka byla, že mi popraská barák. Druhá, že když mi spadne na hlavu, tak mi to může být úplně jedno,“ popsal Hána svůj ranní zážitek. „Tentokráte jsem si zemětřesení opravdu všimla,“ uvedla Květa Vorlová z chebských Hájů.
„Náš pes byl doslova vyjukaný a tak zvláštně se třásla a chvěla postel. Bylo to takové neobvyklé vrnění. V noci mne dokonce strašil manžel, že nám určitě spadla chalupa v Novém Kostele. Právě tam je epicentrum!“

Otřes, ke kterému došlo v 5.22 hodin, měl sílu 3,5 stupně Richterovy stupnice. „Epicentrum zemětřesení se nacházelo jižně od Nového Kostela v hloubce 10 kilometrů. Byl to nejsilnější otřes, který jsme zaznamenali od ledna roku 1986,“ informoval Josef Horálek, seismolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. V té chvíli ještě nikdo netušil, že osm minut po desáté hodině se země otřese mnohem silněji. „Otřes měl sílu čtyř stupňů Richterovy stupnice,“ konkretizoval Horálek.

Právě tyto otřesy vyvolaly hlavně u starších lidí vzpomínky na zemětřesení v roce 1985. To tehdy poškodilo zhruba patnáct procent budov ve Skalné, Plesné, Dolním Žandově nebo Novém Kostele. Nejčastěji se jednalo o popraskané omítky, spadlé komíny, škvíry mezi panely a podobně. Na řadě míst se ze studní ztratila na přechodnou dobu voda. „Podle informací, které máme, měl zatím nejsilnější otřes sílu 4,1 stupně. Žádné škody ale hlášené nemáme,“ informoval starosta Nového Kostela Ota Teuber.
Při zatím posledním zemětřesném roji, který se na Chebsku projevil na podzim roku 2000, trvaly otřesy tři měsíce.