Opravit kostel, kapličku nebo místní hřbitov je pro mnohá města a obce problém. Finanční prostředky chybí a o slovo se hlásí také vandalové.
„V letošním roce jsou před ukončením projekční práce na rekonstrukci a opravě kaplí svaté Anny, Marie, Floriána, sochy svatého Jana Nepomuckého či sloupu Nejsvětější Trojice,“ říká starosta Lokte Jaroslav Hlavsa. Podle něj byly předchozí opravy z větší části nedostatečné. „Náklady na projekční přípravu jsou letos v řádech statisíců, náklady na realizaci o řád výše. Z vlastních zdrojů chceme investovat co nejméně. To platí obecně o veškerých investicích,“ vysvětluje dále Hlavsa.

„Letos budeme do oprav investovat zhruba sto tisíc korun,“ míní starosta Kynšperka René Bolvari.
Hlavně města si stěžují též na vandaly, kteří si právě na sakrálních památkách vybíjejí svou zlost. Kynšperk se prý kromě vandalů setkává u sakrálních památek též s krádežemi. „V poslední době než o vandalismus jde opravdu spíše o občasné krádeže měděných okapových svodů na kostele. Vysloveně za ohrožené památky v Kynšperku žádné nepovažuji,“ dodal Bolvari. „Možná vás zklamu, ale nevidím to tak dramaticky,“ komentoval též Hlavsa.

Usilují tedy v Kynšperku a Lokti o záchranu jednotlivých památek i dobrovolníci? Mnohdy totiž podle odborníků platí pravidlo, že pokud památku získají podnikatelé, jsou schopni ji zbourat. „Co se týče dobrovolníků, pokud památku vlastní soukromý subjekt, nemyslím, že platí pravidlo, že se o ni nestará, nebo je schopen ji dokonce zbourat. Například jednu z chráněných památek, hrázděnku, vlastní soukromník a pěkně ji opravil,“ vysvětluje starosta Kynšperka.

Problémy se sakrálními památkami naopak nemusí řešit třeba v Libavském Údolí. „Žádnou sakrální památku totiž nevlastníme,“ uvedlo vedení obce. Stejně na tom jsou i zástupci obce Bukovany. „Naše obec je obcí relativně mladou, bez sakrálních památek. Staré Bukovany padly za oběť dolové činnosti a zůstal nám jen původní hřbitov s márnicí, opravenou kolem roku 1968,“ říká starosta Bukovan Miroslav Stropek.
Ten uvádí, že právě hřbitov projde rekonstrukcí, na niž obec vyčlenila částku deset tisíc korun.

(kš)