I přes zimu zůstávají otevřené pro veřejnost památky na Sokolovsku. Jejich správci však svorně přiznávají, že oproti letním měsícům je návštěvnost slabší. Ani to je však někde neodradí od pořádání kulturních akcí nebo výstav. Stále totiž chtějí ukazovat, že právě u nich je živo po celý rok. Tohoto trendu se snaží držet například sokolovský zámek, kde sídlí muzeum s městskou knihovnou.

„Turistů je v zimě méně, ale to nám nebrání, abychom zvali na zajímavé akce. Velký ohlas měla nedávná vernisáž výstavy ke 100 letům českého skautingu. To přišlo asi 215 lidí z nejrůznějších koutů kraje. Starší skauti vzpomínali a děti se začaly spontánně přihlašovat do oddílů,“ pověděl ředitel sokolovského muzea Michael Rund. Současně však upozornil, že Muzeum v Krásně je přes zimu zavřené, stejně jako štola číslo 1 v Jáchymově. „Udržovat venkovní skanzen v Krásně by bylo velice náročné. A u štoly je to jasné, jednoduše zamrzla,“ vysvětlil Rund. Do Muzea v Horním Slavkově se však lidé vypravit mohou, musejí ale počítat jen s víkendovým provozem.

Po celý rok je otevřeno na hradě v Lokti. Únor zde pak tradičně patří plesům. „Co se týče návštěvnosti, tak tu lednovou můžeme považovat za poměrně dobrou. Přes den jsme tu mívali dokonce přes tři sta lidí. Rusové slavili pravoslavné Vánoce, takže jich dost zamířilo k nám na hrad. Můžeme zatím říci, že tato zima je v množství turistů lepší než ta minulá,“ shodli se pracovníci správy hradu.

Na statek Bernard v Královském Poříčí je možné se vypravit od středy do neděle. „Návštěvníků je nyní méně. Pro větší skupiny okolo 25 lidí je to zase výhoda, že se k nám mohou vypravit i bez předchozího nahlášení,“ poznamenal jednatel statku Bernard Miroslav Makovička.

Přístupný je v zimě také hrad Hartenberg v Hřebenech, a to každý den od 10 do 16 hodin.
„Turisté se k nám dostanou buď vlakem nebo mohou přijet z vrchu do vsi a zbytek cesty dojít pěšky. Průvodce na hradě se jich pak velice rád ujme,“ řekl kastelán Hartenbergu Bedřich Loos.