Nominace na Českého papaláše vybírali studenti sokolovského gymnázia. Iniciativa ke způsobu letošních nominací včetně organizace vzešla z občanského sdružení Kulturní pomoc, které je složeno převážně ze studentů středních škol na Karlovarsku.

„Nominací se zúčastní zhruba šest škol z Karlových Varů a Gymnázium Sokolov,“ řekl Milan Křivan z Kulturní pomoci. Toto sdružení spolupracuje na letošním ročníku politické písně – Festivalu proti pasivitě. Každý student, který přišel do auly gymnázia v Sokolově, dostal lístek s osmnácti nominacemi. Zde vybral dle svého uvážení tři, které po zaškrtnutí vhodil do papírové imitace záchodové mísy, která sloužila pro shromažďování nominačních lístků. Komu chyběl nějaký papalášský čin, měl možnost vlastní nominace na divokou kartu. „Já jsem volil vzrůstající zadluženost České republiky, neúnosný populismus včetně zablok ování předčasných voleb a pokus o zastavení vysílání seriálu Proces H,“ řekl jeden ze studentů, Tomáš Hnídek z Lomnice.

Jeden z pořadatelů festivalu politické písně Miroslav Balatka před vlastním hlasováním vysvětloval ochotně studentům podrobnosti té či oné nominace.
„Mě osobně příjemně potěšil fakt, že do nejužší nominace vybrali studenti Tomáše Vandase, a nepodceňují tudíž prosazování ostře nacionálních a xenofobních myšlenek,“ sdělil Balatka. Mezi dalšími nominacemi bylo možno nalézt opsané rigorózní práce některých politiků a jejich setrvání ve funkci, toskánskou dovolenou se zajímavými lidmi, homofobní výroky do médií, podivné armádní zakázky nebo podlehnutí drážním odborářům a důlním lobistům. O finalistech ankety se bude hlasovat na internetových stránkách FPP od 30. dubna spolu s ostatními kategoriemi. Letos také s novou regionální kategorií Komunální Štětináč. Český papaláš je již podruhé součástí „obnoveného“ Festivalu politické písně Sokolov.

Výsledky všech kategorií ankety Český papaláš budou vyhlášeny na závěrečných open-air koncertech 4. a 5. června v Sokolově. „Festival proti papalášství byl dobrý nápad a líbil se mi. Letošního víkendového koncertu a doprovodných akcí se opět zúčastním,“ řekl Milan Hottmar ze Sokolova.