Od středy platí takzvaná technická novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Podle ní už řidičům nehrozí, že za neoprávněné stání na místě pro invalidy přijdou na rok o řidičský průkaz. Zůstane ale pokuta až deset tisíc korun. Jen na Sokolovsku dostalo body za stání na místě pro imobilní osoby 23 lidí.


Na řidiče čekají na silnicích ale i jiné změny. „Například za porušení povinnosti vyplývající ze značky ,,Obytná zóna“ nebo ,,Pěší zóna“ byl dříve jeden bod a sankce, v současnosti je to pouze sankce,“ tvrdí mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová. Nové je navíc i ustanovení o státních poznávacích značkách. „Na vozidle nesmí být poznávací značka zakryta, nečitelná, upravená či špatně viditelná. Sankcí je pokuta ve výši 5 až 10 tisíc korun a zákaz činnosti na 6 měsíců až 1 rok,“ uvedla Kávová. Dále se také ruší výjimka pro řidiče poskytující poštovní služby. Pokuta až 50 tisíc korun už nehrozí cyklistům a ostatním řidičům, kteří sami sobě způsobí při nehodě újmu na zdraví.


Řidičský průkaz byl na základě vybodování odebrán na Sokolovsku 33 lidem a body dostalo celkem 3732 lidí. „Policie nejčastěji rozdávala body za rychlost, bezpečnostní pásy a světla,“ uvedl zástupce vedoucí odboru dopravně–správních agend Karel Merxbauer. „Uvedená data jsou ke dni 21. srpna. Stav je vedený od 1.července 2006, tedy od zavedení bodového systému,“ doplnil.