Již devátý ročník veřejné sbírky Bílá pastelka letos pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Ve více než dvou stech padesáti městech se tak znovu 15. října objeví dobrovolníci v bíločerných tričkách a budou prodávat originální bílou pastelku. Nejinak tomu bude i na Sokolovsku, kde akce vypukne v Chodově, Kraslicích, Kynšperku nad Ohří, Lokti a také v Sokolově.

„Na Starém náměstí v Sokolově bude umístěn informační stánek, a to v době od 8 do 13 hodin. V něm lidé získají nejen propagační materiály o činnosti a službách pro zrakově postižené, ale mohou si zde také prohlédnout pomůcky, jež používá zrakově postižený člověk v každodenním životě. Jedná se například o mluvící mobilní telefon, notebook s hlasovým výstupem, rozlišovač barev, ozvučené kuchyňské váhy či slepecký psací stroj,“ vyjmenovala Gertruda Maruščáková ze sokolovského Tyflocentra.

Zájemci si dále budou moci vyzkoušet chůzi s bílou holí, s klapkami na očích, práci vodicího psa nebo jízdu na tandemovém kole pod dohledem instruktora.
„V nabídce má být i různé zboží – pletené košíky, výrobky z vosku a keramiky, které zhotovili frekventanti Pobytového a rekvalifikačního střediska v Praze na Dědině,“ připomenula Maruščáková.

Finanční výtěžek z celorepublikové akce bude rozdělen mezi neziskové organizace poskytující odbornou pomoc nevidomým a slabozrakým občanům z celé republiky. Peníze půjdou na výuku prostorové orientace a zvýšení úrovně mobility těžce zrakově postižených občanů, zlepšení jejich předpokladů zaměstnanosti nebo realizaci motivačních programů.

„Bílé pastelky budou prodávat za dvacet korun, stejně jako i v předešlých ročnících, dvojice studentů a dobrovolníků, které budou označeny logem veřejné sbírky a finanční prostředky budou vybírat do zapečetěných a očíslovaných pokladniček,“ připomenula na závěr Maruščáková.