Přibližně třicítka lidí si v pátek večer nenechala ujít mši za bývalého prezidenta Václava Havla. Ceremoniál se uskutečnil v kraslickém kostele Božího těla a vedl jej zdejší páter Peter Fořt. Ten vítal účastníky s milým úsměvem a zval je, aby usedli co nejblíže. Z obecenstva pak požádal místostarostu Otakara Miku, aby se ujal úvodní řeči. „Před 25 lety jsme měli možnost vánočního setkání s Václavem Havlem. Tento malý velký muž se nebál a šel životem i za nás. A jeho naděje, že to všechno vydrží, nám strašně moc pomáhala,“ řekl tiše Mika.

Na jeho slova navázal páter. „Náš obřad je oproti tomu v Praze skromnější, ale jeho podstata je stejná,“ pronesl Fořt. „O Václavu Havlovi toho bylo už tolik řečeno. Já bych si ale dovolil život tohoto velkého člověka obsáhnout čtyřmi slovy. Na jedné straně je to statečnost a pokora. To nás vede k dalšímu – pravdě a lásce. Ano, jeho srdce skutečně toužilo po pravdě a lásce,“ pokračoval farář.

Ačkoli lidé v kostele zaplnili jen pár řad, generačně tu byli všichni – penzisté, občané středního věku, mládež a dokonce přišla i maminka s kočárkem, ve kterém vezla malé dítě. Páter se ukázal být nejen dobrým řečníkem, ale také neváhal vzít do ruky kytaru a zahrát píseň od Jaroslava Hutky Krásná je zem – známou také jako Náměšť.