To byl námět několikahodinového cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS). Jeho cílem bylo zejména prověřit reálnou schopnost spolupráce složek IZS při pátrání po pohřešovaných osobách.

„Rozsáhlého cvičení se kromě policistů z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje zúčastnili i jejich kolegové z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a Hasičského záchranného sboru Správy železnic, několik sborů dobrovolných hasičů, zástupci sokolovské Střední policejní školy Ministerstva vnitra, Horská služba ČR stanice Bublava, strážníci z Městské policie Sokolov a CZECH SAR TEAM, který se zaměřuje právě na pátrání po osobách,“ uvedl mluvčí policie Jakub Kopřiva s tím, že celkově bylo do cvičení zapojeno zhruba 130 osob. K dispozici měly jednotlivé složky IZS různá služební vozidla, čtyřkolky, vodní čluny, služební jízdní kola a nechyběl ani dron, kterým byl monitorován rozsáhlý prostor kolem jezera a rovněž byl využit při pátrání v nepřístupném terénu.

Na jezeře Medard cvičili policisté, hasiči i speciální SAR tým.
Na jezeře Medard cvičili policisté, hasiči i speciální SAR tým

Samotné cvičení bylo pro účastníky velmi náročné, jelikož se jednalo o pátrání po třech osobách na celkové ploše 500 hektarů. Jezero je navíc dlouhé zhruba 4 kilometry a 1,5 kilometru široké, největší hloubka je téměř 60 metrů.

Cvičení na Medardu patřilo k jedněm z největších, která se v poslední době v Karlovarském kraji konala, a chválil ho i Michal Šavrňa, ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. „Podobná cvičení jsou pro nás vždy velice důležitá. V rámci těchto cvičení se snažíme co nejvíce přiblížit realitě, a proto je vždy průběh cvičení víceméně stejný, jaký by byl v případě, že bychom v tomto místě opravdu pátrali po pohřešovaných osobách. Území jezera Medard je, co se týče rozlohy, obrovské, terén je navíc členitý a v některých místech téměř nepřístupný. Kolegové si tak přímo na místě mohli vše vyzkoušet, a, jak se říká, seznámit se s tímto územím, které bude v budoucnu ještě více navštěvované. A to s sebou samozřejmě přináší i rizika, právě například v podobě toho, že se v místě někdo ztratí. Samozřejmě doufám, že takových případů bude co nejméně. Děkuji všem, kteří se tohoto cvičení zúčastnili,“ uvedl ředitel.

Zdroj: PČR