Někteří senioři si po dlouhých letech strávených v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) Carvac v Chebu pohladili psa. Přišel za nimi totiž na návštěvu roční briard Jack. Nestíhal obcházet klienty léčebny, kteří mu nabízeli pamlsky.

„Mívala jsem foxteriéra, a když mi ve svých třinácti letech zemřel, strašně jsem ho oplakala,“ zavzpomínala obyvatelka LDN Božena Tučková. „Zvíře mi chybí a jsem ráda, že sem paní s pejskem přišla,“ řekla. „My jsme také měli spoustu zvířat. Vlčáka, kočku, ale i papouška,“ vypočítávala Marie Blašková. „Papoušek sedával vlčákovi na hlavě a tak spolu chodili po bytě,“ vyprávěla. „Ta dnešní návštěva je takové oživení našich všedních dnů,“ dodala.

Na tomto názoru se jednohlasně shodli i ostatní senioři, kteří se shromáždili ve společenské místnosti léčebny. Uvítali i návrh, že sem bude majitelka se svým psem docházet na pravidelné návštěvy.

Zároveň všechny zajímalo, jak je Jack starý, kolik kilogramů váží, jak se koupe a jak češe. Majitelka Jindřiška Longaverová jim ještě předvedla základní Jackův výcvik.

Premiérové canisterapeutické návštěvy se zúčastnila asi desítka klientů LDN. To překvapilo i manažerku léčebny Taťjánu Krýslovou. „Paní Longaverová by sem mohla se psem chodit jednou týdně,“ přislíbila zájemcům.
Organizací, která tuto činnost zajišťuje, jsou Pomocné tlapky. U nich skládala zkoušky Jindřiška Longaverová a za čtyři měsíce půjde na přezkoušení také Jack. Po úspěšném absolvování bude připraven také na polohování a práci s mentálně a zdravotně postiženými osobami.

S výcvikem pro účely canisterapie začala Jindřiška teoreticky už před sedmi lety. Že je pes skutečným přínosem, to pozoruje sama nejenom u svého postiženého syna, ale také u synovce.
„Měla jsem trému, ale jsem šťastná, že byl o Jacka zájem,“ podělila se o zážitky.