Oheň, dlouhé rohy, děsivě svítící oči i vyplazené jazyky. To vše mohli vidět ve stříbrnou neděli návštěvníci průvodu čertů, který se prohnal Sokolovem od náměstí Budovatelů až po Staré náměstí.

Krampus je antropomorfní figura, která v rakouském a jihoněmeckém folkloru odpovídá českému čertovi. A právě i nejděsivějšího krampuse mohli lidé v Sokolově vidět.

V neděli v podvečer se ze sokolovského městského domu kultury vynořilo na čtyřicítku pekelníků z Prahy a jižních, severních a východních Čech a samozřejmě nechyběli i ti ze Sokolova. Krampus čerti nevyděsili svým zjevem pouze nejmladší, ale mnohdy i ty nejstarší návštěvníky již při svém výstupu z MDK. Pekelníci pokračovali dále na náměstí Budovatelů, kde proběhl pekelný rej. Zde si je mohli detailně prohlédnout všichni přihlížející. Po prvním reji se čerti zařadili za koňské spřežení, které se společně s pekelníky, fire show a průvodem přesouvalo na další stanoviště, jež se nacházelo na Starém náměstí.
Průvod krampus čertů provázel nejen oheň, ale také hluk řinčících zvonů, řetězů i křik přihlížejících či samotných pekelníků. Po průvodu na Staré náměstí ani tady nechyběl ten pravý čertovský rej.

„Průvod krampus čertů byl spojen s celou stříbrnou nedělí. Chtěli bychom, aby se z průvodu stala tradice. To tedy znamená, že ho plánujeme i na příští rok," říká Ladislav Sedláček, ředitel Městského domu kultury v Sokolově.
Po reji na Starém náměstí vyhnali lidé všech 37 pekelníků pryč z města. „Abych se přiznal, i mě samotného mrazilo v zádech, když jsem všechny pekelníky viděl. Ihned jsem si totiž vybavil své dětství, kdy nás společně s Mikulášem navštěvoval i děsivý čert," dodal Ladislav Sedláček.

Autor: Sandra Kubíčková