Informace o možnostech čerpání prostředků ze strukturálních fondů přineslo podnikatelům setkání se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechInvest. Konalo se ve středu v Kraslicích, kde se podnikatelé bavili o dopadu hospodářské krize na region Kraslicka. Jan Martínek z Ministerstva průmyslu a obchodu jich představil hned několik. Pro letošek mají firmy možnost čerpat z mnohem většího balíku. „Pro následující období, a to do poloviny roku 2012, je k dispozici 16,9 miliardy korun. To je téměř o sedm miliard více než v období předešlém,“ uvedl. Podniky podle jeho slov mohou žádat peníze na rekonstrukce, zateplení, vybudování školících středisek, vývoj technologií nebo softwaru, ale třeba i školení lidí.

Podle Miloše Ptáčka z firmy Kornet, která je řadu let úspěšným žadatelem o dotace, je ale nyní doba nejistá. „Firmě nyní klesl obrat a nemůže si být jistá, zda dostojí všem podmínkám udělení dotace,“ uvedl. Zástupců ministerstva průmyslu se proto ptal, zda termín konečné realizace, kdy je také pak dotace vyplacena, bude možné posunout. Firmy totiž do té doby investují ze svého. Ministerstvo podle Martínka bude posuzovat jednotlivé připomínky individuálně. „Konkrétní postup ale zatím zvolený není,“ doplnil.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory České republiky Jana Novotného Karlovarský kraj s počtem žádostí o dotace celorepublikově zaostává. „Přitom nyní je ta pravá doba. Tyto významné prostředky totiž nejsou určeny pro celou republiku, ale zahrnují jen sedmadvacet procent republiky včetně Karlovarska a Sokolovska. Bohužel Cheb se tam nedostal,“ sdělil Novotný. V předešlém období žádalo o dotace v republice 680 subjektů. Vyhověno bylo 225 z nich. „Kvůli krizi teď žádá o dotace ještě vyšší počet podniků, nicméně peněz je nyní opravdu více,“ doplnil.

Pomocnou ruku nyní podává podnikatelům zcela zdarma agentura CzechInvest. „Nabízíme konzultace nebo zajišťujeme administraci operačních programů. Zjednodušeně řečeno, snažíme se pomoci firmám tak, aby krizi ustály,“ sdělila Jarmila Chvojanová z karlovarské pobočky CzechInvest.