Nejpozději do konce ledna si musejí rodiče, kteří mají nárok na rodičovský příspěvek, požádat o jeho vyplácení kvůli změně zákona. Nový způsob čerpání se vztahuje na všechny děti, to znamená i na ty, které se narodily před1. lednem 2008.

„Manželka je poslední rok na mateřské dovolené,“ řekl Jiří Novotný z Chebu. „Tím, že se jí sníží rodičovský příspěvek na 3 800 korun, přijdeme o část měsíčního příjmu, a budeme se muset ohánět. Ani tak nejde o to, že se snížil příspěvek, ale spíš o to, že je poslední dobou těch změn nějak moc,“ poznamenal otec. „Naši vládní představitelé mají neustále plno řečí o podporách mladých rodin, ale jejich činy tomu vůbec nenapovídají. Můj názor je ten, že bude přibývat bezdětných lidí nebo budou rodit ženy ve vyšším věku, ale finančně zabezpečené,“ dodal.

„Nebýt toho, že mě přítel finančně podporuje, těžko bych uživila dvě děti a zaplatila nájem a další věci,“ posteskla si svobodná 33letá matka Martina z Chebu. Jak poznamenala, to, že si nyní může nově zvolit délku rodičovské dovolené a výši příspěvku, nevyřeší další problémy, které mohou nastat. „Co se stane, když si zvolím rodičovskou dovolenou na tři roky a najednou zjistím, že mi po třech letech nevezmou dítě do školky, protože mají plno?“ ptá se a sama si odpovídá:

„V takovém případě budu muset jít na úřad práce. Jestliže si najdu práci, stejně budu muset hledat hlídání pro dítě. To abych zamluvila místo ve školce už v době, kdy budou dítěti dva roky. I když si myslím, že dětí bude ubývat.“

„Naštěstí se mě to netýká,“ podotkla Chebanka Jana Sedláková. „Dříve dostávaly matky porodné jenom pár tisícovek, které nestačily ani na nákup základní výbavičky pro dítě, a rodičovský příspěvek byl také nižší, než je ten dnešní. Zhruba před deseti lety jsme byly odkázané opravdu na druhý příjem v rodině. Peníze obdržené od státu nám rodinný rozpočet nijak nezvedly,“ uzavřela.