S poskytováním sociálních služeb v penzionu pro seniory v Chodově skončí od příštího roku Karlovarský kraj. Pro penzisty, kteří péči nezbytně potřebují to znamená, že se budou muset přestěhovat do jiného domova. Kdo v Chodově zůstane, bude navíc platit běžné nájemné.
„Pro nás to je výrazná změna. Jako město jsme počítali, že tento domov bude mít celokrajskou platnost. Rozhodnutím kraje také padá náš komunitní plán sociálních služeb, který nyní budeme muset přepracovat. Rozhodně musíme na vzniklou situaci reagovat. Ve městě totiž žije více než dva a půl tisíce seniorů,“ reagoval starosta Chodova Josef Hora.

V penzionu momentálně žije 126 klientů. „Z toho jich ale 109 sociálních služeb nevyužívá. Zbývajícím sedmnácti klientům nabídneme umístění do našeho zařízení v Pochlovicích,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák s tím, že se kraj dohodl s městem, že v domě budou moci jeho obyvatelé zůstat a využívat chodovské pečovatelské služby.
„Myslím si, že dokážeme na případný zvýšený zájem ze strany seniorů reagovat. Nyní ale ještě nelze říci, jak velký bude,“ prohlásila vedoucí Pečovatelské služby města Chodova Olga Heřmanová. „Nepočítáme, že nárůst klientů bude příliš razantní,“ podotkl Hora.

Na dlažbě nemá skončit ani třicet zaměstanců penzionu. „Všem jsme nabídli práci jinde. Sestry mohou jít do nemocnice, další pracovníci do našich zařízení. Nabídku zaměstnání dostali všichni,“ sdělil Čermák.

Obyvatelé penzionu o změnách vědí. Uvítali by však více informací. „Stěhovat se mají ti, co potřebují plnou péči. Mezi ně já nepatřím. S bydlením tady jsem spokojený. Výhodou je, že přímo v domě máme obchod,“ svěřil se Jiří Marek z Chodova. V penzionu žije šest let.