Být pěstounským rodičem je jiné než být tím přirozeným. "Je to především terapeutický rodič. Protože děti v pěstounské péči si nesou různé jizvy z minulosti," říká Alena Nováková ze Sokolovska, která se svým manželem přijala v březnu roku 2017 do své rodiny tři chlapce z dětského domova. Právě na úskalí pěstounské péče a především její potřebnost upozorňuje kampaň Staňte se pěstounem, do níž se tento týden zapojil Karlovarský kraj ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi. Akce nese název Týden pěstounství v Karlovarském kraj a vyvrcholí tuto neděli 26. září Dnem (pro) pěstounství ve Světě záchranářů v Karlových Varech. Náhradní rodinu v současné době hledá asi 180 dětí z Karlovarského kraje, zájem je ale malý. Proto Karlovarský kraj podniká řadu kroků, které by tento fakt změnily a pomohly tak opuštěným dětem.

Alena Nováková je chemička, která dlouhé roky pracovala ve výzkumu. Má své tři vlastní, dnes již dospělé děti a navíc tři vnoučata. "Celý život jsme pomáhali dětem z dětských domovů. Jezdily k nám na hostitelskou péči. Doprovázela jsem životem dvě děti z domova, které jsou už dnes také dospělé. Když ony i ty naše vyrostly, dům najednou byl prázdný. Už jsme si s manželem celkem zvykali na klidný život, stále jsme ale měli potřebu někomu pomoci. Stáli jsme před rozhodnutím, zda si užívat klidu či přijmou nějaké dítě k nám domů," vypráví svůj příběh Alena Nováková.

Opravdu vážně začali o pěstounství přemýšlet v létě roku 2014, konečné slovo padlo o rok později. Manželé Novákovi museli nastoupit na povinné školení pro budoucí pěstouny a na konci roku 2016 byli systémem schváleni. "V březnu roku 2017 k nám přišli z dětského domova naši kluci. Jsou to tři polorodí bratři. Pro nás všechny byla tato náhlá změna velmi těžká, ale na dětech je vidět, že se jim u nás líbí, že jsou šťastní a udělali za tu dobu ohromný pokrok. A to i ve vztazích mezi sebou, sociálních interakcích vůči okolí a i v pohledu na svět. Dnes už jej nevidí tolik nepřátelský, jako když přišli, mají totiž někoho, o koho se mohou opřít, s kým mohou prožívat své úspěchy i prohry, které nutně v životě přicházejí. " pokračuje matka pěstounka.

Podle ní je sice přípravný kurz hodně zdlouhavý, rozhodně je ale důležitý. Učí totiž budoucí pěstouny připravit se na situace, které by běžný rodič se svými dětmi ani nemusel zažít. "Ten kurz připravuje adepty i psychologicky. Málokdo si dokáže uvědomit, že naše pozice je opravdu jiná a že během pěstounské péče je potřeba i pomoci odborníků," vysvětluje.

Školení, které trvá téměř jeden rok, není to jediné, co musí žadatelé absolvovat. Jsou to vedle něho také náročné psychologické testy a samozřejmostí je i místní šetření.

Novákovi jsou šťastnou velkou rodinou, která se snaží potkávat ve velkém rodinném kruhu například o svátcích či narozeninách. S chlapci manželé vyrážejí na různé výlety a dovolené a podle Aleny Novákové je vidět, že to děti ohromně nabíjí a psychicky uzdravuje. "Máme bezva vlastní děti, které chlapce přijaly a podpořily nás. Vnoučata mají kluky strašně ráda a je dobře, že se spolu potkávají, protože se od nich učí přirozenosti," dodává matka pěstounka, která ráda své zkušenosti předává dál. Jí samotnou právě inspirovala jiná pěstounka.