Podle provozovatelů půjčoven lodí se nicméně situace mírně lepší. Vodu více než vodáci znečišťují spíše lidé, kteří kolem ní žijí a pletou si ji s odpadištěm.

Do lodí se posadilo na třiatřicet bývalých i současných studentů sokolovské integrované střední školy. Ti nepořádek plnili do připravených pytlů.

Kromě zmiňovaného odpadu narazili i na utopená domácí zvířata, vyhozená oblečení nebo na různé části elektrozařízení. Výsledkem osmihodinového snažení byla pořádná hromada odpadu. „Čištění Ohře se věnujeme více než deset let a budeme v tom pokračovat," shodli se studenti. Řada z nich je totiž vášnivými vodáky a sjíždění řek je jejich každoročním letním odpočinkem a relaxem.

Iniciativu studentů vítá Míla Pražák z půjčovny lodí Dronte. To pořádá pravidelné čištění Ohře na jaře. Sejde se vždy kolem padesáti vodáků. „I my narážíme na množství odpadků. Myslím si, že se stav pomalu zlepšuje, ale čistota řeky není z většiny problémem vodáků, ale místních obyvatel, kteří si řeku pletou s odpadní stokou," řekl.
Letošní vodácká sezóna je už několik týdnů za námi. Podle Pražáka byla suchá. „Vody bylo opravdu málo, i když plout se určitě dalo, zejména v horním toku řeky Ohře od Tršnic u Chebu po Karlovy Vary. Ale i tak můžeme považovat letošní sezónu za povedenou.

Jezdí se prakticky celoročně, i když hlavní vodácká sezóna končí v srpnu. V září pak vyráželi ještě skalní vodáci užít si opuštěnou řeku, prázdná tábořiště a hospody. Jsou i nadšenci, kteří plují v prosinci před Vánoci," dodal.