Jak upozornit na problémy ve městě? Jak přimět zastupitele, aby nedostatky začali rychle řešit? Obyvatelé Lokte sázejí na účinný recept, na petice.
Aktuálně protestní listy sepisují v lokalitě Finské domky, v ulici Revoluční či přímo na náměstí. Celkem tedy na zdejší radnici míří už tři petice. „Chybí nám tu chodníky i veřejné osvětlení. Ať si někdo přijde zkusit, kudy musíme denně chodit. Večer při cestě z města domů po silnici kolem hřbitova jde navíc doslova o život,“ říká Zdeňka Šťastná z Finských domků.

Další protesty hlásí i ulice Revoluční. Zde kromě chodníků požadují občané i ukazatel dopravní rychlosti. „Téměř každý soused nadával, protože už zkoušel na radnici uhádat značku, radar nebo častější měření rychlosti policisty, když není možné vybudovat chodníky. Bohužel marně. Uvidíme, zda tedy s peticí uspějeme,“ říká Vít Kříž s tím, že podpisů je kolem čtyřicítky.

Vedení Lokte se prý nebrání žádné diskusi. „Radar se určitě může dát, a klidně i do dalších ulic, nebráním se tomu,“ připouští místostarosta Petr Zahradníček. Ten reaguje i na čerstvou petici, kterou připravují ve Finských domcích. „Silnice se rozvrtala, chodníky a osvětlení chybí. Bohužel radnice nemá finance, ale nemusí se přeci hned psát petice,“ myslí si místostarosta.

V posledních dnech se navíc mluví o dalších protestních podpisech, a to za zachování truhlíků s dýněmi a cuketami na náměstí na cestě směrem k hradu. „Měsíc to nikomu nevadilo a teď najednou se rada města rozhodla, že se dýně a cukety mají do pěti dnů odstranit. Starosta mi řekl, že je to hnusný. Zajímá mě tedy názor veřejnosti, co na to říká,“ podotýká Miloslav Štěpán, který se stará o květinovou výzdobu na náměstí.
„To je naprosto marginální problém. Nikdo nikomu nic nezakazuje, ale truhlíky musejí být udržované. Jde přeci o solidnost, slušnost a schopnost se domluvit se sousedem, kterým je v tomto případě město,“ dodal místostarosta.

K. Šujan