Studentům ze sokolovského gymnázia, kteří v září nastoupí do 2.E, se plánované internetové školství vůbec nelíbí. Proto se rozhodli na svých stránkách www.ecaci.cz vytvořit petici, která žádá studenty, aby napsali svůj názor k připravované změně školství.
„Setkali jsme se zatím pouze s negativními reakcemi ze strany žáků, a dokonce i ze strany profesorů, kterým systém zkomplikuje práci. Naštvali jsme se a založili petici,“ říká Tomáš Kovář, jeden z administrátorů webu ecaci.cz.
Studentům se nelíbí především to, že se do aplikace bude zapisovat jak absence, známky a plánované testy, tak třeba i odchod na WC.
„Byla jsem ve škole a poměrně příznivou zprávou je to, že vedení školy má pravomoc rozhodnout, co všechno budeme muset do počítače zaznamenávat,“ vysvětluje profesorka Iva Kloudová z Gymnázia Sokolov.
Ta zároveň tvrdí, že škola na takovou razantní změnu ještě ani není připravena. „Když se všichni profesoři o přestávce připojí na síť, systém spadne,“ říká Kloudová.
Podle konzultanta Školy OnLine Ondřeje Helara to ale neznamená kompletní nedostupnost systému.
„Systém je webovou aplikací, k jejímu běhu je zapotřebí pouze připojení k internetu. Pokud vám vypoví vaše lokální síť, neznamená to, že bude Škola OnLine obecně nedostupná. Bude přístupná z jakéhokoli počítače připojeného k internetu,“ dodává Helar.
Ten zároveň přiznává, že systém již měl problém s náporem uživatelů. „Celá situace byla řešena tím, že se aplikace Škola OnLine upravila tak, aby mohla běžet na více serverech paralelně. Není tedy závislá na výkonu jednoho serveru, ale zátěž od uživatelů je rozprostřena na více strojů,“ vysvětluje Helar.
„Osobně bych se bez tohoto projektu obešel. Doteď vše ve školách fungovalo, jak mělo. Myslím si, že internetové školství pouze znepříjemní život jak profesorům, tak i nám, studentům,“ dodává Tomáš Kovář.