Díky mediální osvětě si to někteří lidé uvědomují a zajdou za svým kožním lékařem. Stále jich je však drtivá většina, která pigmentové skvrny neřeší. Přitom včasné odhalení možné rakoviny kůže může vést k úspěšné léčbě. Veřejnosti to zdůrazňuje i primářka kožního oddělení sokolovské nemocnice Helena Němcová.

I zde se v pondělí připojili zdravotníci k Evropskému dni melanomu. Podle primářky se lékaři během celého dne primárně zaměřili na kontrolu pigmentových skvrn a mateřských znamének. Prohlídky byly zcela zdarma. Nemocnice Sokolov pořádá tuto akci od roku 2005 a byla jednou z prvních nemocnic v západních Čechách, která se zapojila.

„Samozřejmě takové kontroly provádíme po celý rok. Ale Evropský den melanomu má silnou mediální podporu, za kterou děkujeme. Díky ní se přijde v tento den nechat vyšetřit i o dvě třetiny více lidí než v normální dny,“ uvádí primářka Němcová s tím, že například loni se přišlo nechat vyšetřit více než 100 lidí.

„Není to žádné tajemství. Pigmentové skvrny na kůži má stále ještě mnoho lidí tendenci podceňovat. Pak najednou může být pozdě. Obzvláště důležité je vyšetření u lidí, jejichž příbuzní měli v minulosti problémy,“ uvedla primářka, která v sokolovské nemocnici pracuje od roku 2003.

Od té doby se ale informovanost pacientů o rizicích kožního onemocnění výrazně zlepšila, obzvláště u mladých lidí.
Rakovina kůže je jedním z nejzhoubnějších typů rakoviny. Přitom jedině včasné odhalení maligního melanomu může vést k úspěšné léčbě.

Kdo nestihl pondělní prohlídku, nemusí zoufat. Může přijít, nejlépe po telefonickém objednání, kterýkoliv jiný další den, ideální je to ale každý čtvrtek, kdy zde funguje specializovaná poradna. Návštěvu na kožním oddělení by si měl každý naplánovat alespoň jednou ročně. Důležité je svou pokožku chránit nejen opalovacími krémy, ale také pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi.

A co mají lidé dělat, pokud si své znaménko poraní? Poranění prý nemusí být zase tak velkým problémem. Přesto kožní lékařka doporučuje přijít do ordinace ihned po poranění a pak znovu, když se místo poranění zahojí.