„Byla jsem vedle na očním oddělení s dcerou a všimla jsem si, že se akce koná. Tak jsem toho využila. Znaménka si jinak nechávám kontrolovat pravidelně,“ uvedla Renata Mudrá z Chodova.

Primářka kožního oddělení sokolovské nemocnice Helena Němcová takový přístup chválí. Zejména ti, kteří mají znamének více, by se podle ní alespoň jednou za rok měli přijít nechat vyšetřit. A nemusí to být jenom během Evropského dne melanomu, na kožní ambulanci mohou dorazit kdykoli.

„Doporučujeme se jednou za měsíc, třeba při koupání, pořádně prohlédnout. Důležitá je především ohraničenost znamének, stálost barvy a také to, je-li znaménko vyvýšené. Ti, kterým po 35. roku věku znaménka přibydou, by rovněž neměli s vyšetřením otálet,“ řekla primářka.

Do sokolovské nemocnice včera dorazily na vyšetření desítky lidí. „Zájemci nejprve vyplňují dotazník, ve kterém se například ptáme, jestli pracují venku, jestli se někdy spálili nebo třeba na to, jak často si sami znaménka kontrolují,“ popsala Němcová.

„Potom jim vyšetřím znaménka ručním dermatoskopem. Když je někdo, kdo jich má víc, nebo jsou podezřelá a je třeba je sledovat, tak i digitálním. Ale na takové vyšetření už si lidi pozvu, to bych v té rychlosti nestihla,“ upřesnila.

Dodala, že během jednoho dne takto vyšetří při dalším běžném chodu oddělení zhruba stovku zájemců.

Znaménka, která se jí při vyšetření jakkoli nezdají, nechá chirurgicky odstranit. Nemocné totiž zachraňuje právě včasný záchyt závažné choroby.

Lékařka upozorňuje, že za změny na kůži může sluníčko, tedy UV záření, poranění nemusí působit až tak velké problémy.

„Lidé by se neměli opalovat mezi 11. až 15. hodinou, měli by používat krémy s ochranným faktorem, u nás stačí 30, u moře až 50. Hlavně se ale nesmí spálit děti. Kůže si to pamatuje. Dítě sice mít melanom nebude, ale v dospělosti může nastat problém. Děti do jednoho či dvou let by se vůbec neměly vystavovat slunci,“ zdůrazňuje primářka Helena Němcová.

První tři květnové víkendy v Karlovarském kraji patří slavnostnímu zahájení sezóny ve třech největších lázeňských městech regionu. Uplynulý víkend se slavnost konala v Mariánských Lázních, kde připravili bohatý třídenní program.
Lázním se daří. Přibývá i Čechů