I letos se občané více než 450 měst a vesnic v celé České republice setkají s dobrovolníky ve žlutých tričkách, kteří budou nabízet kytičku měsíčku lékařského. A to za minimální příspěvek dvacet korun. Kdo obnos zaplatí, dostane nejen kytičku, ale navíc leták s radami, jak rozumnou životosprávou minimalizovat riziko onkologických onemocnění. Součástí bude i výzva rodičům, aby mysleli na očkování svých dcer proti HPV viru a u chlapců nezanedbávali vyšetřování varlat.

Osvěta společně se sbírkou zavítá i na Sokolovsko. Zde se dobrovolníci objeví ve středu 14. května v Habartově či Kynšperku nad Ohří. „Bude to již 12. ročník úspěšné sbírky Ligy proti rakovině Praha. Pevně věřím, že se jí bude dařit i letos a opět osloví širokou veřejnost,“ přeje si spoluorganizátorka sbírky Jitka Bajgarová z pražské Ligy proti rakovině. „Po deseti ročnících Květinových dní se loni naše organizace rozhodla pořádat sbírku pod novým názvem Český den proti rakovině a přihlásit se tak, v souladu s Mezinárodní unií proti rakovině, ke Světovému dni proti rakovině,“ vysvětlila Bajgarová s tím, že cílem projektu není jen získání finančních prostředků, ale také právě oslovení široké veřejnosti upozorněním na prevenci před onkologickými onemocněními.

Podle profesora Zdeňka Dienstbiera, zakladatele Ligy proti rakovině Praha, je nezbytné uvědomit si, že péče o vlastní zdraví nesmí být podceňována. „Zjednodušeně řečeno, riziko nejzávažnějších nemocí, včetně rakoviny, snížíme až o šedesát procent, pokud nebudeme kouřit, nebudeme se přejídat a budeme se více věnovat pohybové aktivitě,“ poradil Dienstbier.

Ukončená loňská sbírka vynesla 13 717 343 korun. „Můžeme hrdě oznámit, že od roku 1991 až dosud z výtěžků sbírek a ze sponzorských darů jsme rozdělili více než 120 milionů korun na tři dlouhodobé programy směřující ke snížení úmrtnosti na zhoubné nádory v naší zemi,“ uvedla Bajgarová.
Jednou z organizací, která se ke sbírce hlásí, jsou pionýři z Habartova. „Už teď se na akci moc těšíme. Podobné projekty totiž pro nás nejsou ničím novým,“ sdělil vedoucí habartovské Pionýrské skupiny desátníka Stanislava Roubala František Kováč. „K našim největším úspěchům zatím počítám charitativní akci, která se uskutečnila loni v Karlových Varech. Tam jsme vybrali celkem 47 tisíc korun ve prospěch dětského oddělení místní nemocnice,“ zavzpomínal Kováč.