Zamilovali si degustaci piva, jezdí na prohlídky pivovaru a dokonce přednášeli na kulturní akci. Řeč je o občanském sdružení Pivní znalci, které už několik let působí ve Vintířově.

Kdy tedy občanské sdružení Pivní znalci vzniklo?
Oficiálně fungujeme od roku 2011. Obliba v ochutnávání piv u nás ale vznikla mnohem dříve. Nejspíše v roce 2009.

Co vás vedlo k tomu, založit Pivní znalce?
Jak říkám, je to nápad, který vznikl u piva. Na počátku to byla myšlenka jen tří lidí. Snad to tenkrát vzniklo i sázkou, kdy se náš kamarád vsadil s jedním člověkem, že přiveze deset známých piv a náš kamarád uhádne skoro všechna po chuti. Prohrál, a tak jsme se rozhodli, že začneme zjišťovat, v čem jsou ta piva jiná. Pomaličku se to začlo tedy rozrůstat. Ale za poslední roky už to není jako dříve. To jsme byli mladí a měli jsme na tyhle věci více času.

Proč právě pivo?
No přece protože nám chutná. Musím podotknout, že i my jsme začali vařit vlastní pivo. Poté jsme se seznámili s lidmi, kteří pivo vaří. Začali jsme s nimi vše konzultovat.

Máte i nějaké záznamy o pivech, která jste už ochutnali?
No, vlastně nás napadlo založit takový pivní pas, do kterého bychom sbírali razítka, etikety a podobné věci. Máme tu ovšem sbírku pivních sudových zátek. A za poslední roky jsme napočítali, že našima rukama prošlo asi 145 sudů piv.

Ochutnali jste i nějaká cizokrajná piva?
Jednou nám kamarád dovezl pivo z Thajska či německé pivo z místního malého pivovatu. To se jen tak nedá sehnat.

Pořádáte i nějaké akce?
No, akce. Nevím, zda se tomu tak dá říct. Je to spíše akce pro uzavřenou společnost než pro veřejnost. Takové, že jsme zavolali kamarády, měli jsme několik piv a společně jsme je ochutnávali, bavili se o nich a podobně.

Stalo se vám něco zajímavého, na co nezapomenete?
Ano, jednou nám volali z kulturního festivalu, který se konal v Praze s názvem Česko a pivo. Měli pro turisty domluvenou přednášku nějakého známého sládka, který ale nemohl dorazit. Zavolali nám. Takže jsem nakonec na této akci přednášel turistům o pivě já osobně. 

Autor: Sandra Kubíčková