Na místě sokolovské tržnice zanikl před desítkami let Panský pivovar. Dnes o pár desítek metrů dál začal vařit pěnivý mok nový minipivovar. Sokolov se tak může pochlubit tím, že je městem, ve kterém se opět vaří pivo. Zlatý mok zde začal vyrábět minipivovar Permon, kterému již nestačila kapacita varny v sousední Lomnici. Minipivovar s kapacitou 650 litrů na jednu várku měl být původně ve sklepení sousedního kláštera. Měla zde být i restaurace a návštěvníci mohli vidět vaření piva na vlastní oči přímo ve sklepních prostorách.
„Je to trend minipivovarů, nabídnout hostům vaření piva takzvaně na dlani. Historické sklepy kláštera k tomu přímo vybízejí. Je škoda, že to prozatím nevyšlo,“ řekl sládek Jan Rada.
Redaktor Sokolovského deníku Roman Cichocki si vyzkoušel, co taková výroba jedné várky obnáší. Kdo si myslí, že je to běžná, nebo dokonce jednoduchá věc, hluboce se mýlí. Je to hotová alchymie. Zdejší malý pivovar vaří piva takzvaného plzeňského typu, jsou tedy vyráběna spodním kvašením.
Jdeme na to a začínáme ve šrotovně. Slad pocházející z českého ječmene jsme prohnali šrotovníkem a takzvaný sladový šrot jsme v pytlích přenesli do varny. Zde se za neustálého míchání smísil slad s vodou. Začíná se vařit.
Mezitím dorazí majitel pivovaru se svým synem a společně se sládkem začnou organizovat odběr piva konkrétními zákazníky. Řeší počty prázdných obalů, které potřebují. Nejedná se jen o sudy, ale i PET láhve nebo speciální uzavíratelné skleněné láhve. Jelikož je předvánoční čas, čeká zaměstnance mnoho práce navíc. Nabízejí totiž Štědrovečerní jantarový speciál, který před rokem vyhrál v kategorii speciálů při soutěži v Železné Rudě. Úspěch jistě cenný, Permon měl konkurenci v podobě devíti malých pivovarů a 31 druhů piv.
Dále se konají různé akce. V době naší návštěvy to byla veřejná zabijačka v Sokolově, kde se točilo i pivo Permon. Bylo třeba zajistit sudy, stánek a výčepní zařízení. Po zajištění nezbytné logistiky odjíždí majitel Ladislav Sás za svými povinnostmi. Jeho syn Michal jde plnit plastové láhve pivem. Sládek Jan Rada začíná vymývat sudy. Já se snažím nepřekážet. Mezitím sládek několikrát kontroluje na panelu displej a podle potřeby upravuje hodnoty, například teploty.
Po mém dotazu, proč tak činí, se mi dostane odborného výkladu, co se děje při tom nebo onom procesu. Informací je pro laika tolik, že se dále radši neptám. Po dosažení určitých teplot dochází k takzvanému rmutování. Zdejší minipivovar totiž vaří na podíly. Po scezení se přidá chmel, tak máme mladinu a opět vaříme. Teploty už dosahují mnohem vyšších hodnot.
Jsem překvapen tím, že vařené pivo voní. Měl jsem možnost navštívit jeden pražský pivovar a tam byl odér při vaření pivního moku zcela jiný. Poté jde mladina přes vířivou káď na spilku. Cestou se chladí na zhruba 11 stupňů Celsia. Přidají se kvasnice a ten den máme prakticky hotovo. Dvanáctka totiž kvasí asi sedm osm dní, ale třeba šestnáctka i tři neděle. Na závěr čekají ležácké tanky, kde dochází k dokvašování. Tam se pohybuje teplota od jednoho do tří stupňů.
Na závěr se stočí do pivovarských tanků, sudů nebo lahví. I to jsem si zkusil, a přestože to nevypadá náročně, musel jsem dostat určité rady a tipy, jak láhev natočit co nejrychleji a bez zbytečných ztrát piva. Pokud to neuhlídám, teče pěnivý mok zcela zbytečně kolem. Není to nijak dramatické, většímu úniku zabraňuje pojistka, ale i tak stačí něco vytéct. A co jde nejvíce na odbyt?
„Světlá dvanáctka,“ konstatuje sládek Jan Rada. Minipivovar může vyrábět více druhů základních nefiltrovaných piv v rozsahu od kvasnicového výčepního světlého přes kvasnicový světlý a polotmavý ležák až po tmavý speciál.
Minipivovar svůj základní sortiment doplňuje speciálními a jubilejními pivy z vlastní produkce a také speciály z produkce spřátelených pivovarů. Minipivovar bude také vařit speciální jednorázové várky piva na zakázku podle chuťových přání zákazníka, podle možností a zájmu i za jeho přítomnosti.
Zhruba polovina produkce pivovaru se podle Ladislava Sáse přizpůsobuje dnešnímu trendu. Je stáčena do skleněných a plastových lahví. „Většinou mladší generace nejsou klasičtí pivaři a upřednostňují praktické plastové balení. Co se týče lahví, chceme na trhu uspět s třetinkovým obsahem. Větší objemy jsou spíše dárkové,“ pokračoval Sás.
Na závěr dodal, že celý tým pracuje srdcem a je to prý hlavně jejich zásluha. Já tomu věřím, na vlastní kůži jsem se totiž přesvědčil, že vaření piva není nijak jednoduchá záležitost – je to opravdová alchymie.