A je to tady! Největší koupaliště v Karlovarském kraji, plovárna Michal, zahajuje sezonu. Pro velkou vodní plochu a dlouhou písčitou pláž jej mnozí nazývají sokolovským mořem. Své brány otevře již tento pátek. V Sokolově se letos navíc chystá otevřít i městské koupaliště, které bylo vloni zavřené. To však v těchto dnech ještě finišuje s posledními úpravami a otevírá až 1. července. Jaké novinky čekají veřejnost na plovárnách, jaký servis a co ceny vstupného?

„V pátek 5. června otevíráme v 11 hodin, víkendový provoz od 9.30 do 19.30 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na předsezónní ceny. Provoz koupaliště v příštím týdnu bude upřesněn dle vývoje počasí. Jinak mohu návštěvníky ujistit, že vše je připraveno na 100 procent!," hlásí šéf sokolovského koupaliště Michal Karel Kotous.

Koupaliště se stále chlubí nejdelším venkovním tobogánem v ČR. Měří úctyhodných 196 metrů a konstrukce se zvedá 22 metrů nad zemí. Velmi oblíbenou zábavou návštěvníků je také skákání na plovoucích atrakcích. K dispozici jsou šlapadla, dlouhá trojskluzavka či nespočet atrakcí pro ty nejmenší, a to jak ve vodě, tak na břehu. Samozřejmostí jsou prostorné a čisté sociální zázemí, půjčovna sportovního náčiní na nespočet plážových i jiných sportů a občerstvení.

Vodní hladinu zde pravidelně střeží několik plavčíků. Navíc jsou zde návštěvníci zvyklí vídat řadu akcí. Tou nejbližší je Rockbeach v sobotu 13. června. Následuje turnaj ve vodním pólu či turnaj v plážové kopané. Na ten koupaliště Michal hledá promotéra, který by byl schopen tento turnaj letos zorganizovat. Proběhnout by měl do konce července.

Základní vstupné zůstává na 70 korunách za celý den. Zlevněné je za padesátikorunu a děti do 15 let platí korun 40. Koupaliště nabízí také permanentky či řadu snížených vstupů pro rodiny nebo lidi, kteří přijdou až odpoledne po práci. Písčitá hřiště jsou zdarma, platí se za sportovní náčiní. Zmíněný nejdelší tobogán a atraktivní trojskluzavka jsou již zahrnuty v ceně vstupného, což návštěvníci velmi oceňují.

„Trojskluzavka i tobogán jsou úžasné. Nikde jinde jsem nic podobného neviděla," říká studentka Martina Hyská. 

Městské koupaliště otvírá až 1. července a o cenách jedná s poskytovatelem dotace. Došlo zde totiž k výměně bazénových van a dalších prací za desítky milionů korun.
Odborníci slibují slunečné počasí a varují.

„Teploty v pátek i sobotu vyšplhají téměř ke třicítce, někde ji i dosáhnou. Teplo by mělo být proti dnům minulým i ráno. Pozor na úžeh i úpal, jde o první teplotní šok. UV index bude na hodnotách 6 až 7. Hlavně malé děti by měly mít čepičky a kosmetickou ochranu pokožky," říká pozorovatel počasí z meteorologické stanice v Šindelové Rudolf Kovařík.

Ještě před návštěvou přírodních koupališť je dobré se informovat

Karlovarský kraj S přibývajícím sluncem rostou v hlavách lidí myšlenky na možnost jít se někam zchladit. Pro koho tu nebude jedno točené, určitě zvolí možnost pořádně se vykoupat. Míst kam vyrazit je v kraji dostatek. Od bazénů přes přírodní i umělá koupaliště. Je ovšem třeba dbát varování hygieniků a sledovat zprávy o kvalitě vody daných přírodních lokalit. Krajská hygienická stanice bere první testovací vzorky krátce před zahájením koupací sezony. Další odběry jsou pak rozloženy rovnoměrně v průběhu roku. Veřejnost se pak na internetových stránkách KHS nebo informačních tabulích u koupaliště dozví, jak si daná přírodní vodní plocha stojí. Na tabuli i na webu jsou k dispozici údaje o aktuálním stavu kvality vody, informace o druhu a očekávané délce trvání výjimečných situací a v případě zákazu koupání je uveden také důvod. O tom, zda návštěvník koupaliště vezme v potaz poskytnuté údaje, pak záleží na něm.

Stanice jakost vyhodnocuje v pětistupňovém hodnocení, a to voda vhodná ke koupání, voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, zhoršená jakost vody, voda nevhodná ke koupání, voda nebezpečná ke koupání se zákazem koupání.

Mezi testovaná koupaliště v Karlovarském kraji patří karlovarská Rolava, Jesenice, koupaliště Michal, Velký rybník, tatrovická vodní nádrž, Skalka, rybník Tajch v Šindelové na Sokolovsku nebo například habartovské koupaliště Rádě a vodní plocha Boden. Naopak místa, kde KHS kontroly neprovádí, jsou třeba koupaliště v Toužimi, v Děpoltovicích nebo v Lesíku u Nejdku.

„Mým nejoblíbenějším přírodním koupalištěm, můžeme-li přehradu nazývat přírodním koupalištěm, je Tatrovická přehrada. Je dostupná, čistá a obklopená přírodou, neruší vás davy a nánosy písku v očích a na ručnících. A během sezony ideální zastávka po úspěšném houbařském ránu," dodala Michaela Hušková z Chodova. Zprávy o jakosti vody sleduje v průběhu léta pravidelně.

Zhoršená kvalita vody pak zpravidla znamená výskyt vodního květu, escherichii coli a nejčastěji sinic. Tyto faktory pak mohou způsobit kožní a žaludeční potíže a v extrémních případech také poruchy funkce jater. Vše záleží na délce působení toxinů, řas a bakterií.

Vedle těchto rizik je třeba dále dbát zvýšené bezpečnosti před utonutím a nejrůznějšími úrazy.