Nejstarší historická památka v Horním Slavkově se dočká další rekonstrukce.
Renesanční stavba Pluhův dům získala od Nadace Georgia Agricoly příspěvek jeden milion korun, za který se v současné době renovují zejména vnitřní prostory stavby.
„Pluhův dům patří městu a návštěvníci ho najdou hned vedle muzea. V současné době zde máme obřadní síň, kde je nádherná akustika. Děláme zde svatby, vyhlášení nejlepšího žáka, koncerty či další slavnostní události,“ říká starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. Prostory jsou podle ní velice reprezentativní a zaslouží si pozornost veřejnosti.

Další zajímavý záměr totiž připravuje vedení města v horních částech budovy. „Uvažujeme zde o vybudování pokojů v renesančním stylu. Ti, kteří by se v Pluhově domě nechali oddat, by zde mohli strávit svou první svatební noc. Turisté stále hledají ubytování v podobném stylu, které je velmi žádané. Půda by se dala navíc využít i jako koncertní prostory,“ upřesňuje Vildumetzová.

Lidé ze širokého okolí Pluhovu domu fandí. „Podobné historické památky by města určitě měla dál opravovat a kraj jejich úsilí také musí podporovat. Těším se, jak oprava dopadne,“ říká Pavel Baše z Lokte, který Horní Slavkov hojně navštěvuje.

Pozornost si určitě zaslouží i obrovské sklepní prostory pod domem. „Ve sklepě je ale silná koncentrace radonu, takže tady by se měly osoby vyskytovat vyloženě pouze na průchod, žádná vinárna tu být nemůže,“ uvedla Hana Rečková z Odboru majetku a investic Městského úřadu Horní Slavkov.
Podle jejích slov je v současné době téměř dokončené topení, čeká se na zakázkově vyráběné dlažby. Následně se pak budou dokončovat interiérové práce.
Pluhův dům prochází nejrůznějšími opravami již od roku 1994, například v minulém roce nechalo město za 200 tisíc korun udělat venkovní fasádu.

K. Šujan