Pneumatiky, sedačky a další části vozů, které nejdou odevzdat ve sběrnách surovin, se povalují v okolí Rotavy, ale také přímo na parkovišti na sídlišti. Tamní městská policie přiznává, že s problémem rozebírání autovraků se setkává takřka každý den.

Místní Romové prý obchází lidi a staré vozy vykupují. Poté je začnou na sídlišti rozebírat. Co se nehodí, končí většinou na lesních cestách nebo zůstává přímo na parkovištích. „Takové případy řešíme často,“ říká městský strážník Milan Sivák. Několik případů se podařilo včas odhalit. Pokud ale nepřistihnou dotyčného přímo při činu, jen těžko se pak cokoliv dokazuje. „Našli jsme firmu, která si účtuje jen odvoz, a to kolem čtyř set korun. Vůz pak zlikviduje ekologicky zdarma,“ říká Sivák. Chce tak donutit lidi, aby vraky neprodávali, ale zbavili se jich takto legální cestou. „Pokud totiž vůz jen tak prodají a nechají ho rozmontovat, vystavují se riziku postihu. Auto prostě musí být řádně zlikvidováno,“ doplnil strážník.

Autovraků v ulicích a okolní přírodě mají dost i samotní občané. „Známí přijeli na návštěvu a šli jsme se projít ke starému hřbitovu. U cesty a v lesích je naprostá spoušť. Zbytky vraků se také povalují u bývalého lomu,“ zlobí se Blanka Filipiová z Rotavy.