"Radnice chce v budoucnu vyjednat s dopravním inspektorátem odstranění dopravní značky, která v lokalitě omezuje rychlost na 70 kilometrů v hodině. Po odstranění ubytoven totiž ztrácí opodstatnění," potvrdil záměry chodovské radnice její mluvčí Martin Polák.

Starosta města Patrik Pizinger se také vyjádřil k tomu proč ubytovny zmizí a co na jejich místě bude.

„Tento typ ubytování už nechceme v jednadvacátém století nabízet, navíc je provozně velmi nákladné a rekonstrukce by neměla smysl,“ vysvětlil Pizinger s tím, že ubytovny už byly ve špatném stavu.

Zdroj: Roman Cichocki

V tamních bytech ještě donedávna žily tři rodiny. „Ve spolupráci s naším sociálním odborem se jim podařilo zajistit náhradní ubytování na nedalekém Železném Dvoře, nikdo nezůstal na ulici,“ doplnil starosta. Demolice budov bude podle něj bez náhrady, v místě se tedy nepočítá s nějakou novou stavbou.

Profesor Josef Dvořák s mečem rytíře lékařského stavu.
Chirurg Josef Dvořák je rytířem. Jako první z Karlovarska získal prestižní cenu

S ním souhlasí i Emil Voráč z obecně prospěšné společnosti Khamoro, která lidem v podobně sociálně vyloučených lokalitách pomáhá.

"Byl to odstrašující případ vyloučené lokality. Takových opravdu není potřeba. My jsme pro, aby se zrušily všechny. Nevede totiž k ničemu, když se lidé v podobných životních situacích segregují na jedno místo a ještě za město. Většina z rodin z lokality Pod Železným dvorem si sama našla bydlení jinde, když zjistila, že se zde bude bourat. Někteří zůstali v Chodově, další šli do Vintířova nebo Karlových Varů. Ještě před zhruba třemi měsíci zde žilo přibližně 30 lidí. Ale v dřívějších dobách, kdy zde bylo plno, jich bylo až 180 včetně dětí," řekl Voráč o lokalitě kterou obývaly v drtivé většině romské rodiny.

První dům Pod Železným dvorem stál v roce 1996 a nabízel dvanáct rozměrově menších bytů. V roce 2002 pak byla zkolaudována druhá ubytovna s osmi o něco většími byty. Na demolici druhé budovy už je vydán výměr a uskutečnit by se měla v průběhu dubna či května tohoto roku.