V Sokolově se proto rozhodli uspořádat adaptační pobyty pro všechny žáky zdejších škol. Uvolnili na to 7,5 milionu korun. A právě v těchto dnech začaly z města odjíždět první autobusy s dětmi.

Město při přípravě těchto pobytů nemyslí pouze na děti, ale rovněž na místní podnikatele v oblasti stravování a ubytování, které pandemie rovněž citelně poškodila. I proto 2500 sokolovských školáků prožije letos na podzim pobyt v přírodě výhradně v penzionech či hotelích v Karlovarském kraji.

„Adaptační pobyty mají kromě jiného pomoci dětem s posílením vzájemných vztahů po dlouhé sociální izolaci. Jsem ráda, že můj nápad podpořilo takřka bezvýhradně i zastupitelstvo, které nemalou částku z rozpočtu schválilo,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Pobyty jsou směřovány na září a říjen. „Je to po letní sezoně takové prázdnější meziobdobí před sezonou zimní,“ vysvětlil podzimní termín druhý z místostarostů Ladislav Sedláček.

„Je to výborný nápad,. Jen musíme doufat, že do toho zase nehodí vidle vláda a nezačne v září či říjnu opět nařizovat omezení,“ říká říká babička osmileté vnučky Jarmila Krejnická.

„V Sokolově při tomto nápadu zacílili nejen na děti, ale i na podnikatele a dopravce, což jistě všichni vítají. S pobyty dětí máme bohaté zkušenosti. Těšíme se na ně, čas u nás strávený bude pro ně krásný,“ říká majitelka penzionu Daniela z Božího Daru.

Děti ze Základní školy Rokycanova byly v pondělí 6. září první, které se vydaly na týdenní adaptační pobyt v přírodě. Před školou se to ráno hemžilo školáky z prvního stupně vybavenými kufry a taškami. Na cestu do přírody se postupně vydají rovněž děti z další sokolovských základních škol.

S nápadem zajistit pro děti adaptační pobyty přišla starostka města Renata Oulehlová, která přemýšlela, jak školákům pomoci s opětovným navazováním vzájemných kontaktů. Její návrh poslat děti na pobyty do přírody vyslyšela jak rada města, tak poté i zastupitelé.