„Počasí v Krušných horách: Fichtelberg 120 centimetrů sněhu, silný severozápadní vítr.“ Tak takové hlášení už Češi poslouchat nebudou. Na Klínovci, který je asi pět kilometrů vzdušnou čarou od německého Fichtelbergu, totiž vyroste zbrusu nová meteorologická stanice.

„Takové informace bývaly někdy až scestné. Například rozdíl ve výšce sněhové pokrývky byl až půl metru,“ řekl novopečený poslanec Rudolf Chlad, který se společně s řadou dalších lidí už řadu let pokoušel prosazovat zřízení stanice na Klínovci. Ta bude umět změřit rychlost a sílu větru, teplotu, vlhkost či srážky. Ve spolupráci s Horskou službou je postaráno i o měření výšky sněhu.

„Nejde ale pouze o základní měření povětrnostních podmínek. V Krušných horách totiž absolutně chybí systém výstrahy proti bleskovým povodním a dalším klimatickým jevům. A nová stanice by mohla být v tomto ohledu první vlaštovkou. Nasbíraná data totiž budou co deset minut proudit do centrály v Plzni,“ vyzdvihl další aspekt novinky Rudolf Kovařík, meteorolog ze Šindelové.

Podle jeho slov bylo měření na Klínovci až do roku 1997 běžnou věcí. Pak ale byli v rámci změny vlastnických práv k pozemkům meteorologové přinuceni oblast opustit. „Nyní se nám podařilo najít vhodné místo za objektem Horské služby,“ dodal Rudolf Chlad.