Rostlinám ani stromům totiž neprospívá rychlé střídání teplot, které teď v Čechách panuje. Podle klimatologa Rudolfa Kovaříka ze Šindelové se teploty budou v kraji střídat i nadále. To zapříčiní, že na jaře mohou stromy napadnout různé choroby. „Karlovarský kraj je velmi specifický, zdejší počasí totiž ovlivňuje oceánské proudění. Takže dynamika počasí je tu velmi výrazná. Tím pádem dochází k častějšímu střídání teplot a mnoha dalším úkazům, které jsou pro náš kraj specifické,“ informoval Rudolf Kovařík.

„Mrazy, které v Karlovarském kraji před několika dny udeřily, zdaleka ještě neskončily a určitě ještě klesnou ručičky teploměru k -10°C, na některých místech našeho kraje bude ještě chladněji,“ upozornil Rudolf Kovařík. Přes víkend se teploty pohybovaly kolem nuly, silnější mrazy udeří opět v noci z pondělí na úterý, kdy by mohly teploty klesnout dokonce až k -15°C. V noci z úterý na středu se však opět mírně oteplí a ručička teploměru neklesne níž než na -4°C.

Ilustrační foto.Zdroj: Archiv Deníku

„Přes den se opět teploty budou držet mírně nad nulou v nížinách, mírně pod nulou zůstanou jen na horách. Takže i když napadne sníh v nížinách, hned roztaje,“ vysvětlil Rudolf Kovařík. Výrazně ochladit by se zase mělo až ke konci tohoto týdne. Právě časté střídání teplot a nestálost počasí budou podle klimatologa pro zemědělce i drobné pěstitele zdrcující. „Ochlazování a následné oteplování bude mít vliv zejména na vývoj ozimé sadby na polích. I když jsou tyto monokultury připravené pro zimní období, začínají při teplotách nad nulou pomalu klíčit, při mrazu hned naklíčená část umrzne a tak se to stále dokola střídá. To znamená, že pro zemědělce může být současný vývoj zimy velmi nepříznivý,“ sdělil Rudolf Kovařík.

Plodiny na polích podléhají při střídání teplot i mnohem častěji plísním a dalším chorobám, takže je pak musejí zemědělci o to více na jaře ošetřit chemickými prostředky. „To samé platí i na zahrádkách drobných pěstitelů. Na ovocných stromech se mohou objevit plísně, lišejníky, mechy, které strom poškozují, vlastně na něm parazitují, a je třeba je na jaře dostatečně ošetřit chemickým postřikem, aby se strom zachránil a aby nedošlo také k napadení jablek, hrušek, broskví a dalšího ovoce,“ poznamenal Rudolf Kovařík.

Pozitivním faktem současného střídání teplot je, že stav podzemní vody je na nejvyšší hladině za několik let. Tající sníh se hned vsakuje do půdy.