Koupaliště v Sokolově se potýkají s nedostatkem návštěvníků. Příčinou je hlavně nepříznivé počasí, které ve druhé polovině července ovládlo republiku.
„Co můžeme dělat? Zaplavat si přijde maximálně nějaký triatlonista v neoprenu. Pro ostatní lidi je moc zima,“ povzdechl si Marek Kříž ze sokolovského městského koupaliště. I tak ale zařízení musí stále udržovat vodu v bazénu čistou, což stojí velké peníze. A návratnost investice je v tomto počasí téměř nulová.

Veselejší atmosféra nepanuje ani na koupališti Michal. „Malou záchranou jsou pro nás hřiště na plážový volejbal a fotbal. Pokud neprší, přijde si k nám pár lidí alespoň zasportovat. Snažíme se tedy mít otevřeno, i když v omezeném režimu,“ uvedl Karel Kotous z koupaliště Michal.
Velké naděje zatím vedení koupaliště nevkládá ani do srpnového provozu. „Malou vzpruhou by pro nás mohl být triatlon, který každoročně pořádáme koncem měsíce srpna. Faktem ale zůstává, že počasí nám dělá tlustou čáru přes rozpočet,“ dodal Kotous.

Meteorologové viní z nepříznivého počasí především nezvyklou první polovinu letošního roku. Od února do června panovalo neobyčejně suché počasí s vysokými teplotami. Ohromný nedostatek vody v přírodním prostředí se tak doplňuje v letních měsících, což trápí vedle provozovatelů koupališť i běžné občany na dovolené. „Začátek prázdnin byl pěkný. Teď je skutečně zima. Už týden musíme v domě topit, takže ani přes léto moc neušetříme,“ svěřila se Martina Strachová ze Sokolova.

Dlouhodobá předpověď slibuje mírné zlepšení. V první srpnové dekádě teploty mírně překročí dvacet stupňů, ubyde oblačnosti. Kdo čeká tropy, bude však zřejmě zklamán. „Letošní léto svědčí spíše turistice než koupání. Karlovarsko má tu nevýhodu, že leží blízko oceánského vlivu. Proto zde panují jiné podmínky a padá více srážek než jinde v republice,“ řekl meteorolog Rudolf Kovařík.

V. Bažant