Do místnosti vchází dívka se zakrvácenou rukou a padá na zem. Kolem ní se ihned seběhne několik dětí. Jedno z nich zvedá telefon a vytáčí linku 112, volá záchranku. Další z přítomných začínají zjišťovat, co se dívce stalo. Na první pohled je zřejmé, že dívka utrpěla otevřenou zlomeninu ruky. Začínají poskytovat první pomoc, zastavují krvácení a ránu ošetřují, aby zraněnou stabilizovali do doby, než přijedou záchranáři. Zjistili, že dívka upadla na schodech. Stále s pacientkou komunikují. Přesně tak to tento týden vypadá na jarním zdravotnickém pobytu v Počátkách na Kraslicku. Ten tam pro děti ze Sokolovska a Chebska připravil Český červený kříž. Během sedmi dnů se školáci mají naučit základy první pomoci.

Každý den čeká na děti nejen teoretická, ale i praktická část. Při té se podle instruktorky Yvonne Veselé školáci nejvíce naučí. „Maskujeme figuranty, aby děti přesně věděly, jak zranění vypadá. V reálu se ho pak neleknou a dokážou poskytnout první pomoc,“ řekla. Děti tak zvládnou pomoci například při infarktu, epileptickém záchvatu, zástavě srdce. „V podstatě umí úkony zachraňující život,“ poznamenala Veselá. Školáci si pobyt užívají. „Učíme se to, co by měl umět každý. Z krve mám strach. Doufám, že nyní se této zábrany zbavím. Může se každému z nás stát, že bude pomoc potřebovat,“ řekla školačka Jitka Hanková.

Odborníci se často setkávají s tím, že lidé neumí první pomoc poskytnout. Potvrdil to i ředitel Záchranné služby v Sokolově Karel Vaněk. „Řada lidí si myslí, že zavoláním záchranky splní svoji občanskou povinnost. To je samozřejmě hloupost. Neposkytnutí první pomoci často končí invaliditou postižených, nebo dokonce smrtí. Smutný je fakt, že lidé ani nemají zájem se ji naučit,“ řekl ředitel. Přitom například Český červený kříž pořádá kurzy v poskytování první pomoci. „Ten základní trvá čtyři hodiny. Měl by ho znát každý,“ řekl ředitel Českého červeného kříže pro oblast Sokolovska a Chebska Stanislav Fletter s tím, že není nijak drahý. Hodina stojí padesát korun.