„Kamera na Michalu by měla hlídat dění na samotném sídlišti, nově otevřené dětské hřiště a částečně i právě dokončené parkoviště u vodárny, kde si mohou řidiči pronajmout místa. Další pak chceme u knihovny a dvou smart zastávek,“ potvrdil starosta Sokolova Petr Kubis. Jako dlouholetý velitel městské policie ví, že uhlídat množství kamerových bodů není jednoduché.
„Masivně bychom tedy rozšiřovat kamerové body do budoucna nechtěli. Do města si můžete dát 90 či 100 takzvaných očí, ale vše je závislé na člověku, který sedí na operačním středisku,“ říká Kubis.
Co se týká chytrých zastávek, ty budou v Sokolově dvě. „V ulici Jednoty jsme připraveni, tam můžeme stavebně připravovat a instalovat. V ulici Závodu Míru nám běží územní řízení,“ upřesnila vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Klepáčková.
Chytré zastávky budou vybaveny i skříňkami, ve kterých bude například defibrilátor. Skříňku bude moci po telefonické žádosti otevřít městská policie na dálku. Defibrilátory mají navíc strážníci v autech a jsou pravidelně proškolováni na jejich použití. Chybět nebudou ani zásuvky na 220 voltů, informační tabule s jízdním řádem či informací o datu, času nebo počasí. Bude též informovat o novinkách ve městě. Chybět nebude ani tlačítko pro komunikaci s městskou policí. Zastávky však nebudou vybaveny wifi připojením. „Byly kolem toho velké debaty, ale nakonec jsme rozhodli, že je připojením nevybavíme,“ potvrdila místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Veřejná připojení již nyní způsobují problémy například kolem restaurací. Shlukují se tam hloučky lidí a mnohde to odrazuje zákazníky.
V současné době má Sokolov zhruba 90 kamerových bodů. „Do budoucna chceme jít cestou 21. století a spíše řešit ofline a online analýzy. Máme na to připravenou studii proveditelnosti a určitě budeme chtít využít některý z dotačních programů,“ potvrdil Kubis.
Zároveň vyzdvihl, že v Sokolově mají kamerami poměrně dobře zajištěna školská zařízení a jejich okolí.