Zdolat krysí kanál, brodit se v příkopech plných bahna, spustit se do řeky Ohře nebo překonat hořící překážku. To je jen zlomek toho, co museli nadšenci zdolat. Z hecu se do Bahňáka přihlásil v den jeho konání například Michal Červenka z Rotavy. „Bylo to 5 km dřiny, ale díky dokonalé práci organizátorů skvělá zábava a mentální relax. Z množství písku v očích a vypité vody z Ohře si hlavu nedělám,“ uvedl.

Obdobně mluví i další borci. „Už po zdolání pár prvních překážek jsem myslel, že padnu,“ řekl závodník Tomáš a ukazuje na překážku, kde musel s rukama od bahna přeručkovat příkop s bahnem. „Hrozně to klouzalo, a tak jsem do bahna spadl. Sekla se mi tam bota, dostat se ven bylo vyčerpávající,“ dodal.

To ale rozhodně nebylo vše, náročná byla překážka nesoucí hrozivý název Krvavá záda, kdy se závodníci plazili pod ostnatými dráty, nebo přelézání hromady pneumatik. Síly ubývaly i při zdolávání novinky letošního ročníku – překážky Mount Everest, tou byla výšková překážka postavená z hromady lešení.

Bahňák má za sebou úspěšný osmý ročník. Jeho pořadatelé jsou rádi, že táhne stále více lidí. „Každý rok se snažíme zvyšovat náročnost. Obliba překážkových závodů roste a díky stálému vymýšlení nových překážek je Bahňák atraktivní,“ řekl za organizátory Jan Fedorko. Organizátoři mají za sebou pořádný kus práce.

S přípravami závodu začínají už od září. Samotnou trať pak upravují měsíc před startem. Na místě vyrábějí sami tuny bahna, naváží kaolín a keramické kamenivo. Do Jižního lomu povolali těžkou techniku. Operoval tam například demoliční bagr, válce nebo buldozer.

Na organizaci pracovalo sedmadvacet lidí. V den závodu pak další stovka dobrovolníků.