Ještě ani neodrostli lavicím základní školy a už podnikají, a dokonce prezentují svou firmu na veletrhu. Firma i veletrh jsou zatím sice jenom fiktivní, ale divadelní představení, které nabízeli na 10. Veletrhu fiktivních firem v Sokolově, je naprosto konkrétní a žáci ho připravují na červen.

„Jsme Divadelní společnost Batman a navrhujeme kostýmy, plakáty a chystáme divadelní představení,” představil na veletrhu firmu Saša Janeček. Je mu třináct let a chodí do sedmé třídy. Spolu s ním bylo na veletrhu ještě dalších sedm dětí, které firmu v rámci nepovinného předmětu vedou. Celkem jich nakonec ze čtrnácti zůstalo jedenáct a jsou to žáci ze šesté až osmé třídy.

Projekt fiktivní firmy není na této škole první. „Ve škole už v minulosti tento projekt byl, převzala jsem ho po předchozí paní učitelce,” potvrdila vyučující Lenka Winkelhöferová, která se svými svěřenci proniká do tajů podnikání.

„Nemáme to tak úplně jako žáci na střední škole. Řešíme společně, co taková firma potřebuje k tomu, aby fungovala, kde na to vzít eventuálně peníze, případně co všechno je potřeba k divadelnímu představení,” popsala činnost fiktivní firmy, která se od těch středoškolských liší například i tím, že nemá svůj fiktivní účet ani razítko. Děti se učí opravdu pouze základy podnikání a někdy, jak přiznává paní učitelka, je to náročné. „Finanční gramotnost v případě některých dětí není velká. Naprosto netuší, že se doma platí nějaký nájem nebo třeba voda. Natož pak když jsme řešili, jaké budeme mít kostýmy, kdo je ušije, jestli je vůbec budeme šít, nebo si přinesou svoje, abychom ušetřili. Moc se v tom neorientují. Vědí většinou, kolik stojí mobil, ale tím to končí,“ posteskla si.

Pány kluky hra na podnikatele baví. A co všechno musí dělat? „Všechno,“ usmívá se Saša a hlavou souhlasně pokyvuje další z týmu Ondra Švajcr. „Musíme sepisovat, co všechno zákazník chce, dokdy to chce, kam mu to máme poslat. Vypíšeme paragon a konzultace je hotová,“ vylíčili kluci. Rovněž si žáci navrhli vlastní vizitky.

I když firma je fiktivní, představení, které chystají, je skutečné. Bude to klasika neklasika. Romeo a Julie v moderním kabátě. Víc ale neprozradili ani kluci, ani paní učitelka. Hrát ho budou v červnu pro žáky z obou kraslických škol. „A i dneska tady na veletrhu jsme domluvili další dva termíny, takže jsme moc rádi, že jsme sem dneska mohli zavítat. Kromě toho se tady všichni mohli mnohému přiučit,“ s potěšením konstatovala Lenka Winkelhöferová.

Senior expres
Senior expres zaujal a byl nominován na cenu MOSTY