Poslední podnikatelský inkubátor v Sokolově je prodaný. Město je před lety vystavělo z programu Phare a byly určeny začínajícím podnikatelům. Ti za ně platili městu pronájem, který se jim při konečném prodeji odečetl z ceny.

„Jeden z podnikatelů odešel a sousední firma po něm inkubátor převzala. Nemohla ho však už koupit za sníženou cenu jako například ten svůj vlastní. Město proto vypsalo výběrové řízení," upřesnil místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Vyvolávací cena byla přes 3 miliony korun. Přihlásila se jediná, a to stávající firma, která inkubátor využívá. Rada města se rozhodla doporučit zastupitelům prodej.
Před lety, když inkubátory vznikaly, našlo se i několik odpůrců tohoto projektu. Nyní se podle všeho ukazuje, že neměli pravdu. Sokolov je průmyslovou oblastí, kde vévodí dva giganty. Sokolovská uhelná a chemické závody. Z tohoto důvodu je tady podnikatelů méně. Sokolov by uvítal více pracovních míst pro lidi s vyšším vzděláním.

Je to začarovaný kruh a musí se řešit na úrovni státní správy, samosprávy, podnikatelů a pracovišť. Příkladem mohou být právě zmiňované podnikatelské inkubátory postavené před lety. V současné době se města, těžaři či kraj snaží vyjít podnikatelům vstříc například vybudováním průmyslové zóny. Nabízí k prodeji pozemky nebo se snaží sehnat investora. Ale zpět k drobnému podnikání. Přinesly tedy podnikatelské inkubátory to, co od nich město očekávalo?

„Dle mého názoru určitě," říká Jakobec. Pro lidi tím vznikla pracovní místa. Navíc město postupně dokreslilo celkový ráz lokality. Jsou tu postavené nové rodinné domky, kanalizace a voda.

„Na vše se nám podařilo sehnat dotace. Dříve tu byl jen plevel a černé skládky. Mohu říci, že lokalita je mnohem hezčí a odpůrci podnikatelských inkubátorů neměli pravdu," dodal Jakobec. „Jsem spokojena s lékárnou, která nabízí bylinky. Kolem nic podobného není," pochvaluje si jednu z provozoven Ladislava Fedorová.⋌